Stačí změnit jeden zvyk a můžete snadno zhubnout

Chcete pořádně zhubnout? Pak není nic jednoduššího, než s tím začít. Právě ono "začít" je 50% úspěchu. Jakmile s hubnutím začnete, tedy uděláte krok k tomu, aby hubnutí bylo úspěšné, je pak snadné pokračovat. Pokračovat až k úspěšnému cíli.

Ačkoliv téma hubnutí se zdá jako velká věda, ve skutečnosti jsou spíš věda některé "zaručené" informace o hubnutí. Pokud chcete zhubnout zdravě, dejte proto na svou intuici a hlavně přemýšlejte. My z nejfit.cz jsme tu pro vás jako nápověda, co vše pro sebe a svůj zdravý život můžete udělat, ale první krok je opravdu jen na vás.


Hubnutí samo o sobě nemusí být nijak složité. Stačí o něm zdravě přemýšlet a uvědomit si, co nás dovede k úspěšnému cíli. Poradíme vám, které zvyky stačí změnit, abyste ho dosáhli.

Měřte si svůj úspěch

Věřte tomu, že málokdo zrovna toto dělá. A to je škoda. Na měření je totiž jasně vidět, jak úspěšní jste, i když na sobě na první pohled žádné změny nepozorujete.

Chcete shodit kila? Poctivě a pravidelně se važte. Chcete nabrat svaly? Pořiďte si krejčovský metr a pravidelně měřte své svaly. Chcete zaběhnout 5 kilometrů pod půl hodiny? Pořiďte si aplikaci pro chytrý telefon, která vám řekne přesně, jak jste běželi.

S měřením svého výkonu uvidíte, že se posunujete k lepšímu, ale budete i mnohem více motivovaní.

Foťte si úspěch

Přiznejte si, že vám na vašem vzhledu - alespoň trochu - záleží. Komu by nezáleželo. Pak je naprosto v pořádku, když se občas vyfotíte. Po nějaké době totiž můžete porovnat fotky "předtím" a "poté" a sami krásně uvidíte posun k lepšímu.

Je jasné, že ne každému je focení své postavy příjemné. Berte to ale jako další krok k vašemu vyššímu sebevědomí. Když se budete schopni vyfotit a podívat na své fotky bez panické hrůzy v očích, už i tím jste pro sebe udělali velký kus práce.

Potřebujete trochu motivace k focení? Na internetu je mnoho fotek a videí "před a po" hubnutí. Najděte nějaké, abyste věděli, do čeho jdete.

Každý den pro sebe něco udělejte

Řiďte se heslem: "Pokud je pro vás něco důležité, dělejte to každý den. Pokud není, nedělejte to." Přesně tak - zaměřte se na sebe a činnosti, které vám osobně pomohou k vytouženému cíli.

Zařaďte tak do svého programu na každý den nějakou činnost, která souvisí s hubnutím - ať už jde o běh, cvičení, plavání nebo i nákup čerstvých surovin, příprava zdravých jídel a další. Udělejte postupně zvyk z těch činností, které vás baví a jsou vám prospěšné. Baví vás plavání? Pak si vyhraďte třeba úterní večery vždy na bazén. U plavání a pohybu ve vodě snadno zhubnete.

Naložte si jen to, co unesete

Zdravé hubnutí, nabírání svalové hmoty nebo nárůst síly není otázkou pár dnů. Počítejte proto už dopředu, že to nějakou dobu potrvá a podle toho si připravte malé cíle pro začátek a větší až po delší době.

Mějte na mysli, že plán, který si připravujete bude potřeba mít hotový alespoň na 30 dnů dopředu, aby měl nějaký efekt. Podle toho si stanovte i cíle (počty cviků, počty opakování cviků, čas pro běhání, váhový úbytek) pro první týden, pak teprve druhý, třetí a dále.

Nenaložte si příliš - jakmile budete mít na začátku "velké oči" a přeženete to ať už s cvičením nebo cíli, znamená to většinou demotivaci v dalších dnech. Pokud si naložíte příliš mnoho cvičení, budete zbytečně brzy vyčerpaní, pokud si stanovíte vysoké cíle, budete demotivovaní, když jich nedosáhnete. Se stanovením cílů vám rádi pomůžeme - stačí nás kontaktovat a rádi předáme své zkušenosti.

Změny zavádějte postupně

Nevaříme z vody. Je prokázáno, že úspěch máte zaručen ve chvíli, kdy zavedete změny, vytvoříte/odbouráte zvyky postupně, jednu po druhé. Naopak, pokud zavedete změn více najednou, je obtížnější se jich držet všech a ve finále frustrace může vést k neúspěchu.

Proto - pokud hubnete, vytvořte a hlídejte si dodžování jednoho zvyku po dobu jednoho týdne, poté přidejte další na týden a postupně, jak se zvyky budou "zažívat", přidávejte další a další.

Nechte si poradit od zkušenějších

Jestli si nevíte rady při hubnutí nebo třeba jak se má správně provádět který cvik nebo jak nastavit který trenažér, najde se v okolí vždy někdo, kdo vám pomůže a poradí. Volte ale radši vždy někoho, kdo o tématu skutečně něco ví. I dobře míněné rady od nezkušených lidí vám mohou částečně zhatit vaše plány, pokud nejsou efektivní. V posilovně se ptejte raději trenéra, jak správně cvičit, ohledně hubnutí rád poradí výživový poradce. Spoustu informací najdete i u nás na nejfit.cz.

Poraďte méně zkušeným

Nezapomeňte na svou bezradnost v některých situacích, když jste začínali cvičit nebo hubnout. Proto, pokud si v některých situacích jste naprosto jisti a víte, co přesně dělat, aby hubnutí/cvičení efektivně fungovalo, můžete se o zkušenosti podělit s nezkušenějšími lidmi.


Tyto články vás také budou zajímat: