Cvičení s vlastní váhou - jak na tricepsy

Tricepsy, tedy zjednodušeně řečeno zadní stranu paží, určitě budete chtít procvičit. Právě díky těmto svalům vypadají paže lépe, objemněji. Dobrá zpráva je, že tricepsy můžete skvěle procvičit i doma nebo třeba na služební cestě, aniž byste měli po ruce činku. Stačí vám k tomu váha vašeho těla. 

Základní cvik - kliky

Vzpomínáte si na cvik, kterým procvičíte prsní svaly? Správně, jsou to kliky. A právě témto cvikem dokážete snadno procvičit i tricepsy. Stačí, když si ve výchozí poloze kliku dáte ruce blíž k sobě (méně než je šířka ramen) a díky tomu procvičujíte tricepsy a ramena. Provedení cviku je pak stejné jako v případě cviků s vlastní váhou na větší prsní svaly.

Základní pravidla pro správné cvičení kliků

  • Směrem k zemi nádech, směrem od země výdech
  • V horní poloze nikdy úplně nenarovnávejte ruce, vždy je mějte alespoň trochu pokrčené
  • Ve spodní poloze se země stále dotýkáte pouze dlaněmi a špičkami
  • Nespěchejte, lepší je cvik provést pomalu a důkladně než rychle a špatně
  • Začněte s 10 opakováními, postupně přidávejte
  • Vyšší obtížnost snadno dostanete tak, že budete cvičit kliky v náklonu (hlava níže než špičky) nebo při nich budete držet jednu nohu ve vzduchu

Čtěte také: Jak procvičit bicepsy pomocí cviků s vlastní váhou

Kliky za tělem (kliky vzad)

Máte pevný stůl, který se nepřevrhne nebo lavičku? Pak vyzkoušejte i další výborný cvik na tricepsy - kliky za tělem. 

Stoupněte si zády ke stolu. Zapřete se dlaněmi o stůl (paže jsou téměř napnuté). Nohy mírně pokrčte před sebe tak, aby stehna byla kolmo k zádům. Toto je výchozí poloha. Pomalu spouštějte tělo k zemi, ale pouze pomocí pokrčených rukou, záda jsou stále kolmo k zemi. Po cca 10 - 20 cm se začněte pomalu vracet do výchozí polohy.

Opět platí, že směrem dolů nadechujte, směrem nahoru vydechujte. Na cvik rozhodně nespěchejte, sám o sobě vám dá hodně zabrat i v pomalém provedení. Zkuste si pro začátek pět pomalých opakování, abyste zjistili, jestli je to dost nebo zvládnete více a podle toho si připravte počet pro další cvičení.

Čtěte také: Jak na svalnatější stehna pomocí cviků s vlastní váhou

Článek publikován 1.9.2013, aktualizován 25.5.2019