Nugety od Mc Donald's? Nechte si zajít chuť

Váhali jste někdy v oblíbeném fastfoodovém řetězci Mc Donald's, co si dát, aby to bylo alespoň trochu zdravé? Určitě vás zrak padl i na kuřecí Chicken McNuggets. V rámci zdravé stravy je totiž kuřecí maso doporučováno jako vhodná varianta, tak proč si nedat něco, co kuřecí podle názvu je?! Než se do nich s pocitem, že jíte zdravě, pustíte, podívejte se, z čeho všeho se připravují (a možná vás pak přejde chuť).

Tip pro vás: Přečtěte si i článek, co všechno se nachází v hranolkách od "Meka".


Kuřecí maso je známé jako dietní. Oproti červenému masu totiž obsahuje méně nasycených tuků, a tedy i má menší podíl na zvyšování hladiny cholesterolu a na vzniku srdečních chorob. Kuřecí maso je také proteinová bomba, čehož plně využívají všichni sportovci.

Chicken McNuggets jsou také bomba. Ale rozhodně ne proteinová nebo zdravá - jsou bomba kalorická. 6 kousků nuget bez omáčky (což se moc jíst nedá) je přibližně 100 gramů. Podívejte se na porovnání výživových hodnot 6 ks Chicken McNuggets a 100 g kuřecího masa:

Hodnoty Chicken McNuggets Kuřecí prsa
Energetická hodnota (kcal) 270 110
Bílkoviny (g) 17 23
Sacharidy (g) 19 0
Tuky (g) 14 1,2
Nasycené tuky (g) 2 0,3
Sůl (g) 1,2 0

Zdroj: www.mcdonaldsmenu.info

Líbí? Už tady jasně vidíte, jak se dá z dietního kuřecího masa vytvořit nedietní jídlo.

Složení

Složení McNugget prodávaných u nás se nám nepodařilo nikde dohledat. Použijeme proto složení nuget zveřejněné přímo americkou pobočkou Mc Donald's. Nelekněte se, je jich trochu víc, než byste od kuřete obaleného v těstíčku čekali. Dobrou zprávou pro nás je, že Evropa je na složení potravin přísnější, a tedy nenajdete v nich některé látky, které jsou jinde - včetně USA - povoleny.

Vnitřek nugety: kuřecí maso, voda, modifikovaný potravinářský škrob, sůl, ochucovadlo (výtažek z kvasnic, sůl, pšeničný škrob, přírodní aroma, světlicový olej, dextróza, kyselina sodná), fosforečnan sodný, přírodní dochucovadlo.

Ten, kdo čekal, že nugeta je opravdu jen z kuřecího masa, je právě teď zklamán. V Mc Donald's ho hezky rozmixují, přimíchají k němu vodu a škrob, aby hmota držela pohromadě a přidají koktejl dochudovadel, aby to alespoň trochu chutnalo. Onen zmíněný fosforečnan sodný (E339) je v nugetě použit jako stabilizátor. Mimochodem, používá se i jako pěnidlo do čistících prostředků. Chutné, že?

Těstíčko: Voda, pšeničná mouka, kukuřičná mouka, modifikovaný potravinářský škrob, sůl, kypřící prášek, koření, pšeničný škrob, dextróza, kukuřičný škrob.

Jestli děláte řízky v trojobalu, pak jste asi čekali kombinaci mouka - vejce - strouhanka. Bohužel, tak málo přísad těstíčko, kterým se obalují nugety, neobsahuje. Aby déle vydrželo a dokonale obalilo nugety, namixuje se mouka s několika dalšími přísadami.

A nesmíme zapomenout, že nugety se smaží v oleji, do kterého se ještě přidává TBHQ a dimetylpolysiloxan. Hned vysvětlíme, co se pod těmito zkratkami skrývá.

TBHQ (E319, terciální butylhydrochinon) - v oleji zabraňuje žluknutí tuků. Také je to konzervant proti některým bakteriím a plísním. Obsahuje ropné deriváty butanu. Co je ale mnohem horší, po požití už 1 gramu látky se mohou objevit nevolnosti, zvracení, delirium nebo dušnost. Při styku s pokožkou také může vyvolat alergickou reakci.

Aktuálně: TBHQ přestal používat řetězec Mc Donald's v Evropě. Alespoň jedna dobrá zpráva.

Dimetylpolysiloxan (E900) - pod tímto jazykolamem se skrývá přípravek, který zabraňuje prskání oleje při smažení. Proto v "mekáči" olej jen tak hezky šumí a nikdy neprská...


Až dostanete chuť na kuřecí nugety, doporučujeme vám radši dát si grilované kuře a dokonce i ten doma připravený řízek je lepší volba. Než zbytečně konzumovat mix všeho možného, dopřejte si pravé kuřecí maso. To je pro vaše zdraví rozhodně lepší možnost.

Články, které vás budou zajímat: