Jak zhubnout pár kilo, než přijde podzim

Léto sice pomalu končí. To ale neznamená konec světa. Naopak - pojďme si užít krásných dnů a udělat při nich něco pro sebe a své zdraví. I během těch dvou týdnů, které do konce léta zbývají, totiž snadno můžeme být o pár kilo lehčí a vytvarovat svou postavu. Stačí jen trošku chtít.

Využijme toho, že jsme přes léto mohli být na čerstvém vzduchu častěji, i během následujících týdnů. Přes noc sice už je chladno, ale přes den nám krásné počasí umožní stále ještě pohyb, který nás baví.


Ptáte se, jak se dá za dva týdny zhubnout pár kilo? No přeci snadno! Nemusíte od základu měnit svůj život, stačí jen rozumně uvažovat o tom, co jíte a co děláte za pohybovou aktivitu a to samo už vám napoví.

Ano, nebudeme zastírat, že pokud to se zdravým hubnutím myslíte vážně, je potřeba se hýbat. Bez pohybu sice můžete také zhubnout, ale rozhodně to není zdravé. Když pouze omezíte příjem kalorií a nebudete procvičovat svaly, tělo odbourá nejprve svalovou hmotu (nebude ji potřebovat) a tuky vám zůstanou jako zásoba energie na horší časy.

Shrňme si, co pro sebe můžeme udělat, abychom těch pár kilo úspěšně shodili.

Pravidelný pohyb

Jak jsme již zmínili, bez pravidelného pohybu nám zdravě zhubnout nepůjde. Dopředu si proto na každý den vyhraďte 30 minut, které budete věnovat pohybu. Ono se to nezdá, ale už 30 minut denně vám pomůže spálit kalorie, kterých byste se jinak nezbavili.

Pokud jste se dosud moc nehýbali, začněte třeba s rychlejší chůzí. Na čerstvém vzduchu a ještě za hezkého počasí taková rychlejší procházka uběhne mnohem rychleji, než na začátku čekáte. Navíc př iní budete mít ideální tepovou frekvenci pro spalování tuků.

Pravidelným pohybem myslíme kombinaci kardio cvičení a posilování. Sice to může vypadat, že pro spalování je dobré jen kardio, ale ve skutečnosti je nejvhodnější střídat oba druhy pohybu. Více o tom, proč je pro ženy dobré posilovat, píšeme v tomto článku.

U posilování můžete buď využít návštěvu posilovny nebo klidně i váhu vlastního těla. V každém případě začněte s menším počtem opakování a střídejte cviky. Postupně si můžete počet opakování, cviků nebo vah přidávat podle toho, jak se budete zlepšovat.

Zdravé jídlo

Zdravé jídlo neznamená jíst pouze zeleninu a ovoce. Oboje do zdravého jídelníčku bezpochyby patří, ale nesmí se zapomínat i na další potraviny, jako je libové maso, ryby, mléčné výrobky i celozrnné pečivo. 

Naopak zkuste omezit konzumaci připravených jídel z polotovarů. Místo toho zkuste třeba některý z našich receptů a používejte čerstvé suroviny. Jídlo z čerstvých surovin vám bude více chutnat, bude pro vás mnohem zdravější a navíc se u jeho přípravy naučíte spoustu vychytávek pro zdravý jídelníček.

Nejen o jídle samotném je zdravý jídelníček. Příjem potravy rozložte do celého dne - jíst se doporučuje každé 2 - 3 hodiny po menších dávkách, abyste tak průběžně tělu dodávali živiny. Díky tomu jednak bude tělo dostatečně zasyceno a nebude ukládat tolik energie do tukových zásob, ale také vám nepoklesne hladina cukru v krvi natolik, aby mozek vyslal signál hladu. Nezapomeňte, že koluje spousta dietních mýtů, které jsou ale mylné. Radši se jim vyhněte a řiďte se zdravým rozumem. Věděli jste například, že nejíst po osmnácté hodině není klíč k tomu zhubnout?

Voda

Stejně jako pravidelný přísun živin je vhodné zajistit tělu i pravidelný přísun tekutin. Nejlépe v podobě obyčejné vody nebo třeba některé z domácích limonád.

Veďte si záznamy

Ačkoliv se to může zdát jako zbytečnost, právě to, že si budete poctivě psát, co všechno jste za den snědli a vypili, nejlépe pomáhá k úpravě jídelníčku a tedy i hubnutí. V kombinaci s evidencí pohybu (např. pomocí některé z aplikací pro chytrý telefon) budete mít kompletní přehled o tom, co všechno jste pro sebe za celý den - týden - i měsíc udělali.


S pomocí těchto tipů můžete zdravě zhubnout cca 1 kilogram tuku týdně. Než přijde podzim, budete tak mít o dvě kila lepší postavu a nepopsatelně lepší pocit. Zkuste si schválně položit na sebe 8 kostek másla - to je přesně taková váha tuku, kterou budete mít dole. Dobré, ne?!