Pár rad, abyste při hubnutí nezblbli

Když se rozhodnete udělat něco pro své zdraví a začnete žít zdravým životním stylem, je často snadné nechat se zavalit množstvím informací. I velké množství dobře míněných rad vás může zahltit natolik, že přestanete věřit tomu, že "to může fungovat". Proto buďte nad věcí a nezahlcujte se zbytečně všemi informacemi. Dejte na svou intuici a nedržte se za každou cenu všech doporučení a rad. Jedině tak nezblbnete.


Užívejte si pohybu

Vzpomeňte si na to, co vás baví - na to se totiž vždy těšíte a užíváte si to naplno. To samé platí i o pohybu. Zdravý pohyb, aby vám byl prospěšný jak po fyzické, tak po psychické stránce, vás musí bavit. Najděte si takovou aktivitu, která vám vyhovuje a ze které máte radost. Nebaví vás chodit do posilovny? Cvičte v klidu doma. Baví vás plavání, pořiďte si permanentku do bazénu - i plaváním se dobře hubne. Po pár minutách cvičení vaše tělo také produkuje hormóny štěstí a vy tak máte poměrně rychle lepší náladu. A kromě lepší nálady také hubnete.

Neporovnávejte své tělo s tělem jiného člověka

Vaše tělo je na světě jedinečné. Nemá proto smysl neustále ho porovnávat s tělem jiného člověka. Nikdy nebudete mít stejné tělo jako má kdokoliv jiný, tělo každého člověka se vždy v něčem liší od ostatních.

Než porovnávat to své s jinými (obzvláště s těmi retušovanými z magazínů), zaznamenávejte změny sami na sobě. Není nic špatného na tom vidět, jak postupně hubnete nebo si tvarujete postavu. I pro váš psychický pocit je vidět změnu na sobě mnohem lepší.

Nebuďte posedlí kaloriemi

Zdravý život a zdravé hubnutí se často zaměňuje s posedlostí kaloriemi. Výsledkem dietních výkřiků "hlídejte si kalorie" a zdůrazňování principů energetického výdeje je spousta (zejména) žen, které v obchodě nebo při přípravě jídla sledují pouze energetickou hodnotu potravin a už tolik neřeší, co to vlastně jedí. Je to pro ně jistě snazší - za den "sníst" maximálně 2000 kalorií a mít z toho dobrý pocit.

Tak ale rozumné hubnutí nefunguje. Než být posedlí kaloriemi, měli bychom spíš rozumně uvažovat, co a v jakém množství jíme. A navíc - pokud máme každý den dostatek pohybu, nemusíme se děsit toho, že jsme snědli o pár desítek kalorií víc, než doporučují specialisté.

A mezi námi - oněch 2000 kalorií za den je obecná hodnota, kterou spočítali specialisté jako průměrnou! Každý člověk má ale jinak nastavený metabolismus, každý jinak "spaluje", a proto bychom se rozhodně neměli držet této hodnoty jako dogmatu.

Odpočívejte a spěte

Logicky, pokud máte ve svém programu pravidelný pohyb, tělo potřebuje nějaký čas i na regeneraci. A pokud mu ji nedopřejete (tzn. neodpočinete si nebo nespíte dostatečnou dobu v noci), odmítne fungovat naplno.

Dopřejte si tedy odpočinek po sportovním výkonu - ať už během posezení s kamarádkou u šálku čaje, doma v horké vaně nebo třeba v relaxační zóně ve fitness centru. Vyhraďte si i potřebný čas na spánek. Tělo se během něj dostatečně zregeneruje a odpočine si, abyste druhý den opět mohli fungovat naplno.

Snídejte

Hodně lidí vynechává snídani, protože ji považuje za zbytečnost nebo zkrátka proto, že nemají pocit hladu. To je ale pro organismus velká škoda. Vhodnou snídaní dokážete nastartovat své tělo k vyšším výkonům, jak jsme psali v tomto článku.

Mějte podporu

Přesvědčte se sami, že lépe se vám bude dosahovat cíle ve chvíli, kdy vás bude někdo podporovat. Ať už to bude kamarád / kamarádka, která s vámi chodí sportovat a dokážete se vzájemně vybičovat k vyššímu výkonu, nebo partner, který ocení vaši snahu i viditelné změny, vždy taková podpora nejen potěší, ale bude vás motivovat i k pokračování.

Nezapomeňte ale na jednu věc - nejlepší motivací pro další výkon jsou vlastní výsledky a hlavně to, že je vidíte sami.


Tyto články vás také zajímají: