Které cviky nedoporučují ani trenéři a přesto je cvičíte?

Tricepsový tah vleže

Tento cvik určitě z posilovny znáte - lehnete si na záda na lavičku, činku se zátěží zvednete do polohy, kdy vaše paže jsou natažené kolmo k tělu a pomalu činku spouštíte za hlavu až do úhlu 90 stupňů. Možná si tak chcete vypracovat krásné tricepsy, mnohem spíše si ale odrovnáte vaše lokty. Právě tento cvik - tricepsový tah vleže - dává neskutečně zabrat vašim loktům, které při něm nemají žádnou oporu a nepřirozené přenášení zátěže je jen na nich.

Lepší volbou pro budování tricepsu je tricepsový klik, shyby na hrazdě nebo stahování kladky. Abyste nepřetěžovali zbytečně klouby, dobrou volbou jsou cviky s vlastní váhou.

Mrtvý tah se zamknutýma nohama

Když vám někdo vypráví, kolik zvednul na "mrtvolu", zeptejte se ho na oplátku, co jeho záda. Právě mrtvý tah, kdy máte nohy pevně "zamknuté" v kolenou, tedy ani trochu je během cviku nepokrčíte a činku zvedáte v mírném předklonu pomocí zádových svalů, vám může snadno odrovnat ploténky.

Není těžké si uvědomit, že takovýmto nesprávně provedeným cvikem přetěžujete spodní zádové svaly, ale i napřimovače páteře a lýtkové svaly. Napětí se pak přenáší na samotnou páteř a může být příčinou pozdější bolesti zad. 

Rotace v bocích se zátěží

Nebezpečný pro páteř je i další cvik. Jakmile vám někdo doporučí vzít si závaží z činky, chytnout ho v úrovni prsou a otáčet se v pase doleva a doprava, zdvořile odmítněte. Právě tento pro tělo nepřirozený pohyb je obrovskou zátěží pro vaše obratle. Obzvlášť, pokud nemáte zpevněné jádro těla, se do něj vůbec nepouštějte. 

Lepší volbou je obyčejná chůze nebo běh. Při nich rotujete tělem přirozeným způsobem a neničíte si zbytečně záda.

Dále čtěte: Zpevněte tělesné jádro, dýchejte do břicha

Stahování kladky vsedě za záda

Tento oblíbený cvik zejména začátečníků je poměrně velkým rizikem pro vaše ramenní klouby. Zejména, pokud máte problémy s klouby, s cvičením teprve začínáte nebo jste už starší. Stahováním kladky za záda nadměrně a nepřirozeně zatěžujete ramenní klouby - a to rovnou kombinací váhy, kterou stahujete a rotací kloubu do nezvyklé polohy.

Lepší volbou je tento cvik vyměnit za jiný - pokud zůstanete u kladky, stahujte ji před tělo. Případně kladku vyměňte za expandér (nebo posilovací gumu) a nebo se pomalu začněte učit shyby.

Dále čtěte: I známými cviky si bohužel můžete nechtěně zlikvidovat záda

Článek publikován 19.5.2014, aktualizován 8.9.2019