Tyto cviky nedoporučují ani trenéři a přesto je děláte

Nechceme vás děsit, ale v posilovně děláte některé cviky, které nedoporučují cvičit ani trenéři. Aniž byste je považovali za nějak škodlivé. Než dnes vyrazíte opět zvedat činky, zjistěte proto s námi, které cviky to vlastně jsou. Při cvičení samotném budete ve větším bezpečí.

Tricepsový tah vleže

Tento cvik určitě z posilovny znáte - lehnete si na lavičku, činku se zátěží zvednete do polohy, kdy vaše paže jsou natažené kolmo k tělu a pomalu činku spouštíte nad hlavu až do úhlu 90 stupňů. Sice si tak chcete vypracovat krásné tricepsy, mnohem spíše si ale odrovnáte vaše lokty. Právě tricepsový tah vleže dává neskutečně moc zabrat vašim loktům, které nemají žádnou oporu a plně vyrovnávají zátěž.

Lepší volbou je triceps vybudovat shyby na hrazdě nebo kliky. Obecně cviky s vlastní váhou jsou dobrou volbou.

Mrtvý tah se zamknutýma nohama

Když vám někdo vypráví, kolik zvednul na "mrtvolu", zeptejte se ho na oplátku, co jeho záda. Právě mrtvý tah, kdy máte nohy pevně "zamknuté" (jsou po celou dobu cviku v jedné napnuté poloze) a činku zvedáte v mírném předklonu pomocí zádových svalů, vám může snadno odrovnat plotýnky. Není těžké si uvědomit, že takovýmto pohybem přetěžujete spodní zádové svaly, ale i napřimovače páteře a i lýtkové svaly. Napětí se pak přenáší na samotnou páteř a může být příčinou pozdější bolesti zad. 

Rotace v bocích se zátěží

Nebezpečný pro páteř je i další cvik. Jakmile vám někdo doporučí vzít si závaží z činky, chytnout ho v úrovni prsou a otáčet se doleva a doprava v úhlu 90 stupňů, zdvořile odmítněte. Právě takový extrémně nepřirozený pohyb je obrovskou zátěží pro vaše obratle. Obzvlášť, pokud nemáte zpevněné jádro těla, se do něj vůbec nepouštějte. 

Lepší volbou je obyčejný běh nebo jízda na in-line bruslích. Při nich rotujete tělem přirozeným způsobem a nedevastujete si záda.

Stahování kladky vsedě za záda

Tento oblíbený cvik zejména začátečníků a žen je poměrně velkým rizikem pro vaše ramenní klouby. Zejména, pokud máte s klouby problémy častěji nebo jste starší návštěvník fitness centra. Stahováním kladky za záda opravdu poměrně extrémně zatěžujete ramenní klouby. A to kombinací váhy, kterou táhnete a rotace kloubu do nezvyklé polohy.

Lepší volbou je kladku stahovat před tělem do pozice nejníže na úroveň brady.


Tyto články vás také zajímají: