Zdravý život

Začít žít zdravě může být těžké, ale je to rozhodně to nejlepší rozhodnutí, které můžete udělat. A rozhodnutí, která k zdravému životu uděláte dnes, ovlivní vaše zdraví i náladu jak zítra, tak v delším horizontu. Tím, že jste zavítali na nejfit.cz už jste jedno takové správné rozhodnutí udělali a právě tady se dozvíte, co pro svůj zdravý život můžete udělat.

Vaše fyzička i psychika jsou výrazně ovlivňovány už jídlem, které konzumujete, úrovní pohybu, denními zvyky i celkovým postojem k životu. A jen a pouze vy jste ten, kdo může ovládat každý z těchto faktorů svými volbami a rozhodnutími. A to jak těmi dobrými, která povedou k zdravému životu, tak i těmi, která povedou k životu nezdravému. Je proto důležité si na začátku uvědomit, že právě vy jste zodpovědný za všechna svá rozhodnutí.

Díky správným rozhodnutím se vás nemusí týkat nejrozšířenější civilizační choroby jako vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, obezita, cukrovka a další. A tyto choroby mohou vést k dalším, život ohrožujícím nemocem nebo příhodám. Právě zdravý život vám pomůže tomuto předejít. Navíc díky němu se pravděpodobně dožijete i vyššího věku a váš život bude obecně kvalitnější.

Co si můžete pod pojmem "zdravý život" představit? Základem jsou dvě jeho hlavní oblasti, obě stejně důležité a obě provázané. Jedna bez druhé nikdy nebude fungovat správně. Těmito dvojčaty jsou zdravé jídlo a zdravý pohyb.

Zdravé jídlo

Díky zdravé vyvážené stravě můžete těžit z následujících výhod:

  • Udržovat si správnou váhu
  • Mít během dne více energie
  • Předejít nebo pomoct léčit civilizační choroby
  • Zlepšit psychickou stránku svého života

Není nic jednoduššího, než se zdravým jídelníčkem začít. Stačí k tomu dodržet základní kroky: vybírejte si zdravé a kvalitní potraviny, jezte menší porce a často - ideálně každé tři hodiny, kombinujte proteiny, komplexní uhlohydráty a zdravé tuky a nezapomínejte na pitný režim. Kvalitní zdravé recepty nadete právě třeba na našich stránkách.

Zdravý pohyb

Dostatek pravidelného pohybu pomáhá s následujícím:

Sníží riziko srdečních chorob a mrtvice

  • Pomáhá jako prevence před vysokým tlakem a cukrovkou
  • Přispívá ke zdravým kostem
  • Pomáhá vám zvládnout stres, uvolnit napětí, relaxovat
  • Zlepšuje spánek
  • Udržuje váhu pod kontrolou

Zdravým pohybem je myšleno vše, co udržuje vaše tělo v pohybu. Od aerobních aktivit až po posilování. Je ale důležité s pohybem to nepřehánět, nenakládat si více, než jste schopni zvládnout, ale na druhou stranu je potřeba mít zajištěn pohyb na pravidelné bázi.

Samozřejmě ke zdravému životu toho patří mnohem více, než zdravě jíst a zdravě se hýbat, ale tyto dvě oblasti jsou nejlepším začátkem. A hlavně tím nejjednodušším, čím můžete začít ještě dnes.