Co dát zdravého školákovi na svačinu

Školní rok odstartoval a vy, stejně jako vloni, řešíte, jestli vašemu školákovi balit každé ráno k svačině rohlík namazaný taveným sýrem a šunkou nebo jestli náhodou neexistuje lepší svačina. Taková, ze které by třeba vaš dítko nemuselo znechuceně odlupovat rozmočený ubrousek a přitom byl zdravá a chutná najednou.

Pravidlo 1: Nedejte na reklamy

Sušenky ve tvaru medvídka, svačina vhodná pro děti, jogurty s lentilkami, u kterých se děti tváří extrémně spokojeně... Výrobci se vás prostřednictvím reklam s dětmi snaží přesvědčit, že je naprosto v pořádku dětem do školy na svačinu balit jejich výrobky plné cukru, sladidel, stabilizátorů a dalších údajně "nutných" látek. Sami by je ale nejspíš svým dětem nenabalili.

Pokud uvidíte nějakou takovou reklamu, užijte si sledování triků, které výrobci používají. Poté si najděte složení výrobku a zjistíte, že i zmíněný rohlík se sýrem a šunkou je zdravější. Rozhodně neobsahuje tolik cukru jako většina propagovaných dobrot pro děti.

Pravidlo 2: Svačina musí chutnat i vám

Nejjednodušší způsob, jak něco dobrého pro školáka na svačinu přichystat, je takové jídlo ochutnat. Musí chutnat i vám. Jinak si představte sebe, kdybyste dostali svačinu, která vám nechutná. Snědli byste jí? A těšili byste se na další?

Proto ochutnávejte, obměňujte a nebojte se svačinu, která nedopadla podle vaší chuti klidně odložit. Jídlo si má člověk užít, i ten malý.

Pravidlo 3: Obměňujte

Jedli byste s nadšením celý týden dokola to samé jídlo k obědu? A dva týdny? Měsíc? Vaše dítě to vnímá stejně. Při přípravě svačin tak buďte kreativní a obměňujte to, co dítku chystáte. Svačina ho tak bude mile překvapovat třeba každý den. A vy jako rodič budete navíc za frajera i mezi ostatními dětmi.

Pravidlo 4: Kombinujte čerstvé a připravené

Chystejte jeden den svačinu z čerstvých surovin a druhý den dejte dítěti něco dobrého, co jste připravili (upekli, uvařili,...) dopředu. Vy si tím ušetřite čas a dítko bude rádo, že má pokaždé jinou svačinu.

Pravidlo 5: Poslouchejte své dítě

Jako rodič sice máte právo do určité míry za své dítě rozhodovat, na přípravu svačin je ale lepší jít chytřeji. Domluvte se s potomkem na týden dopředu, které dny chce svačinu sladkou a které slanou. Vy budete mít jasné, co který den přichystáte a potomek bude rád, že je také jednou "po jeho".

Záměrně nepíšeme, co přesně potomkovi na svačinu chystat. Může to totiž být téměř cokoliv, pokud je taková svačina dostatečně zdravá a dodá dítěti živiny i energii v čisté podobě. Doporučujeme se inspirovat třeba v našich receptech, kde najdete různé zdravé dobroty, ale i tipy na slaná jídla vhodná jako svačinu.