Dieta New Nordic aneb jezte jako Vikingové

 

New Nordic je ve skutečnosti plán rozumného nutričního stravování, který dali dohromady dva dánští šéfkuchaři. Tato "dieta" je zaměřená na jídla, která můžete znát jako zdravá už delší dobu - tedy zejména na celozrnné těstoviny a pečivo, čerstvé ryby i čerstvé maso. Zároveň se New Nordic prezentuje jako dieta, při které opravdu přemýšlíte nad tím, co jíte. Zároveň se vyhýbáte polotovarům a výrobkům z bílé mouky. Základem je také při vaření používat za studena lisovaný řepkový olej, který obsahuje méně nasycených tuků a více zdravých omega-3 mastných kyselin, než klasický olivový. 

 

 

Možná se ptáte, proč je tato dieta nazvána jako "Nordic", tedy severská. Právě na kongresu severských ministerstev v roce 2005 bylo přijato doporučení, že rozumné večeře během celého týdne by měly obsahovat po tři večery maso, dvakrát byste měli večeřet mořské plody nebo ryby a zbývající dva večery vegetariánská jídla. Kromě toho je doporučována i konzumace kořenové zeleniny, listové zeleniny, ořechů, luštěnin a celozrnných obilnin jako je žito, ječmen, špalda nebo oves.

Maso by mělo pocházet z dobytka či zvěře, která je buď chována na volných pastvinách a nedokrmována chemickým krmivem nebo dokonce z divoké zvěře.

 

Velkou výhodou New Nordic diety je fakt, že jídla připravujete ze surovin, které jsou snadno dostupné i u nás. Dále pak také fakt, že díky množství zeleniny a celozrnných obilnin je ve stravě spousta vlákniny, která vás zasytí a dokáže přirozeně snížit chuť na další jídlo.

 

Díky čemu New Nordic dieta funguje?

Za nás má jednoznačně velké plus za důraz na maso z volně pěstované zvěře i za doporučovanou konzumaci velkého množství přirozeně pěstované zeleniny, kterou vypěstujete nebo seženete v okolí. Nemusí tak být chemicky ošetřována, aby lépe rostla nebo aby vydržela cestu přes půl světa. Díky tomu tělu dodáváte pořádnou porci vitamínů a minerálů tím nejpřirozenějším způsobem.

Co se nám líbí je také skutečnost, že New Nordic není jednostranná dieta - vždyť právě při ní se doporučuje střídat různé druhy stravy (maso - ryby - zelenina). Díky tomu se jen tak neomrzí a naopak existuje mnoho druhů jídla, které si můžete snadno připravit.

S čím také souhlasíme je důraz na celozrnné obilniny. Na rozdíl od mnoha jiných diet není pečivo nebo těstoviny zakázané, jen je vybíráte s rozumem - ty celozrnné, které mají pro tělo mnohem větší nutriční hodnotu.

Chemické přísady nebo chemicky zpracované polotovary se nepoužívají. Díky tomu chráníte tělo před trávením a zpracováváním takových látek, se kterými si třeba ani moc neumí poradit.


Co na New Nordic dietu říkáte Vy? Pište do komentářů.