Jsou vitamíny v tabletách tak prospěšné, jak si myslíte?

Jak si zajistit dostatečný přísun vitamínů a minerálů? Pokud na tuto otázku znáte odpověď v podobě několika tabletek multivitamínů a doplňků stravy, měli byste si rozhodně přečít něco víc. Tabletky, pilulky, želé a jíné podoby vitamínů totiž nemusí být tou nejlepší volbou.

Vitamíny v pilulkách. Nejjednodušší způsob, jak si zajistit zdraví. Aspoň tak to vypadá z reklamních spotů, které můžete často vidět v televizi. Od doplňků stravy pro nejmenší až po podporu zdraví pro seniory. Doporučují je reklamy, dozvíte se o nich od lékařů a v lékárnách i supermarketech mají své místo. Multivitamíny v tabletách se zdají být univerzálním řešením pro všechny generace. Nikde se už ale nemluví i o druhé straně, kterou konzumace těchto vitamínů může mít. 

Vitamíny v tabletách, multivitamíny, vitamínové doplňky stravy a jim podobné jsou určeny pro ty lidi, kterým se nedostávají tyto důležité živiny v dostatečné míře. Stejně tak lidé, kteří jsou vystaveni škodlivým vlivům ve větší míře a potřebují dodat tělu něco pro jeho ochranu.

Co může být na vitamínech jako doplňcích stravy ne tak dobrého? Dvě základní věci - jejich využitelnost a látky, které se do tablet přidávají. V tabletách totiž musí vitamíny být v takové formě, která bude stabilní a zároveň dostatečně koncentrovaná. Vitamíny a minerály totiž musí vydržet i několik měsíců, než se dostanou od výrobce přes pulty obchodů až k vám. Výrobci je proto musí zakonzervovat v takové podobě, která toto vše umožní. V multivitamínech tedy najdete obvykle nejen samotné vitamíny, ale i přídavné látky, které zajistí pevnost tablet a stálost obsahu. Předpokládáme, že výrobci si nedovolí do jejich tablet přidávat nějaké vyloženě škodlivé látky - to by byli sami proti sobě. Ne vždy jsou ale tablety mixem pouze prospěšných látek.

Využitelnost chemicky připravených vitamínů může být nižší než těch konzumovaných v přírodní podobě. Ve zdravé stravě totiž nejsou obsaženy jen samotné vitamíny, ale i látky, které podporují jejich využitelnost či vstřebatelnost. Ačkoliv si tedy myslíte, že tělo využije celou dávku, která je uvedena na obalu vitamínového doplňku, skutečnost se může i výrazně lišit.

Pokud tělu dodáváte vitamíny v koncentrované podobě, tělo je nemusí v takovém množství umět využít. Paradoxně tak můžete polykáním vitamínových tablet odnaučit tělo využívat vitamíny z přírodní stravy a naučit ho brát si dostatečnou dávku vitamínů jen z umělých koncentrovanějších zdrojů.

Vitamínové doplňky stravy nijak neodsuzujeme. Vždyť v znečištěném prostředí, v případě nemoci nebo při nedostatečném příjmu živin ze stravy jsou výborným pomocníkem. Důkladně ale zvažte, jak moc pro vás budou přínosné v případě, kdy můžete podobné množství živin tělu dodat i úpravou stravy.