Kettlebell nebo činky? Co je lepší?

Ačkoliv kettlebell je více a více populární i u nás, možnosti, které pro rozvoj síly skrývá, zas tak moc známé nejsou. A to je možná škoda, kettlebell je v posilovně skvělým pomocníkem. Cvičení s kettlebellem se ukázalo jako velmi účinné pro nárůst svalové hmoty, ale i spalování tuku nebo posílení tělesného jádra.

Při posilování s kettlebellem musíte neustále udržovat rovnováhu, tím zapojujete svaly jádra těla a zpevňujete ho. Jedním kettlebell cvikem procvičíte často více svalů než podobným cvikem s činkou. Pokud ale chcete posilovat izolovaně jen některé svaly, je pro Vás místo kettlebellu lepší použít činky.

Kettlebell musíte také pevněji a lépe držet, má jiné těžiště než činka a správný úchop proto vyžaduje více soustředění. Při cvičení je vyžadována lepší kontrola pohybů i samotného časového provedení cviku. Na začátku může být proto složitější naučit se, jak vlastně jednotlivé cviky provádět správně a v jaké rychlosti.

Hubnutí může být o něco efektivnějši při cvičení s kettlebellem. Díky tomu, že cviky vyžadují zapojení širšího spektra svalů, snadněji spálíte více kalorií. Cviky jsou také obvykle prováděny v rychlejším tempu než cviky s činkou, tuky tak můžete spalovat efektivněji.

Kettlebell je jiný způsob cvičení než cvičení s činkou. Při něm zapojíte větší množství svalů najednou a zpevňujete i tělesné jádro. Díky tomu efektivněji naberete svalovou hmotu, ale i spálíte tuk. Díky posilování s činkami, při kterém se můžete soustředit na jednotlivé svaly, zase budete rychleji zvyšovat svou sílu. 

Rozhodně ale doporučujeme cvičení s kettlebellem vyzkoušet, zjistíte tak snadno, jestli je pro vás zajímavým.