Jaký je ideální tep pro spalování tuků?

Určitě jste se už setkali s někým, kdo Vám říkal, jakou tepovou frevenci je ideální mít pro správné spalování tuků. Pravda je taková, že pokud dotyčný nebyl v bílém plášti a předtím jste neabsolvovali řadu vyšetření, nejspíš neměl pravdu.

Tělo je příliš komplikované na to, abychom mohli říct univerzální poučku, jakou máte mít tepovou frekvenci, při které nejlépe hubnete. Pokud cvičení tedy berete opravdu vážně, nezbyde vám, než navštívit specializovaného lékaře. Přesto se pokusíme vám dát alespoň základní návod.


Vypočtěte si maximální tepovou frekvenci

Muži: TFMAX = 214  - (váš věk v letech x 0,8)

Ženy: TFMAX = 209  - (váš věk v letech x 0,7)

Pokud jste někdy narazili na klasickou poučku TFMAX = 220 - váš věk v letech, pak se jedná již o vcelku dost starý vzorec, který se nepodařilo prokázat. Obvzlášť pro starší osoby není vhodný, protože jeho odchylka je příliš velká. Teď už máme vypočítanou maximální zátěž, která je pro naše srdce uváděna jako největší. Tedy taková, přes kterou bychom se nikdy neměli dostat. A konečně můžeme zjistit, kdy nejlépe budeme spalovat.

Tepovou frekvenci bychom si tedy měli hlídat, podle toho jakou formu si chceme nejvíce zlepšit.

Anaerobní trénink (85% - 100% TFMAX)

Tedy trénink, kdy svaly nejsou dostatečně prokrveny z přísunu kyslíku a spalují zásoby cukru. Jedná se o silový trénink, při němž tedy tělo převážně spaluje cukry, zlepšuje se nám především fyzická kondice a zvyšuje se síla, kterou dokážeme vyvinout. Pro hubnutí tedy není příliš vhodný. Pokud už ale máme něco za sebou, můžeme jej do našeho tréninkového plánu zařadit.

Aerobní trénink (60% - 75% TFMAX)

Tohle je hodnota, která je pro vaše hubnutí ideální. Díky snížené tepové frekvenci vydržíte delší dobu tréninku a tělo omezí získávání energie z cukrů. Naopak přijdou ke slovu další zásobárny energie, tedy právě tuky. Důležité ale je, aby tepová frekvence nekolísala a zůstala právě v uvedených hodnotách. Logicky byste se asi chtěli zeptat: "Jak dlouho?", ale na to bohužel opět neexistuje univerzální odpověď. Obecně se dá říct, že "čím déle, tím lépe", ale také to není pravda. Pokud Vaše tělo není na trénink navyklé, i v těchto hodnotách sáhne do zásob cukrů a s vašimi tuky to nic neudělá. Daleko důležitější tedy je pravidelnost, než vydržet co nejdéle.

Jak tepovou frekvenci zjistím?

Asi nejsnadnější a námi doporučenou metodou je sporttester, který vám aktuální hodnotu vždy ukáže. Nebo můžete využít nějakou sportovní aplikaci na mobilní telefon. K ní ale budete muset dokoupit čidlo, které bude tep měřit. Pokud ale nechcete začít ani s tím, pak se držte klasické rady: aerobní tempo je takové, kdy při tělesné aktivitě nemáte problém hovořit, případně hovoříte jen s malými obtížemi.

Rozhodně se tedy nestyďte například místo běhu jít. Je samozřejmé, že trénovaný člověk dosáhne vyšší tepové frekvence obtížněji, nesnažte se tedy s takovými držet tempo. Zvolte si svoje, ať je klidně sebepomalejší. Časem a pravidelnám tréninkem se totiž zlepší.

Chcete-li sledovat své zlěpšení, budete potřebovat ještě něco vědět o klidové tepové frekvenci.