Na podzim bývají chutě na sladké častější, ovládněte je

Podzim je tu v plné síle. Je chladno, dny se krátí, je šero a šedivo a člověk tak podvědomě místo ze slunce chce čerpat energii z potravy. Mnohem častěji než v létě tak sáhneme večer po něčem "jen tak na chuť". A mnohem častěji si takové ukojení chutě omlouváme tím, že "to je na zlepšení nálady, když je pořád šero a tma". 

Pravidelnost v jídle je základ

I když podzimní večery svádí k častějšímu navštěvování známých, hospod nebo restaurací, držte si i nadále svůj osvědčený režim. Jezte každé 2 - 3 hodiny jídlo, které vám dodá potřebné živiny a nebude mastné, tučné, přeslazené nebo z polotovarů. Jen díky pravidelnému režimu vaše tělo netrpí hlady a vy pak nemáte takový pocit chuti na sladké ani během dlouhých podzimních večerů.

Buďte připraveni na mlsání

Když kolem vás budou ostatní chroupat brambůrky nebo se ládovat šlehačkovým dortem, automaticky na to dostanete chuť také. Buďte na takovou situaci připraveni a na večer si připravte třeba domácí bramborové lupínky. Když dostanete chuť na sladké, sáhněte po ovoci nebo si předem připravte některý z našich domácích dezertů. Když si je naporcujete předem do menších mističek, budete mít i přehled, kolik jste toho snědli.

Co oči nevidí...

...na to nebudete mít chuť. Proto z domova, práce nebo prostředí, kde trávíte hodně času, vykliďte všechna lákadla jako jsou sušenky, chipsy, dorty, bonbóny, čokolády (kromě těch obsahujících 85% a více kakaa) pryč, darujte je dětem, známým, rozdejte je. Naopak si položte na stůl hroznové víno, jablka, hrušky a další ovoce, po kterém budete moct sáhnout, když na vás přijde chuť.

Naučte se chytře nakupovat

Všimli jste si, že většinou hned u vchodu do obchodu jsou umístěny regály se sladkostmi? Počítejte s tím a naučte se je přehlížet. Místo toho zamiřte rovnou do oddělení ovoce a zeleniny a začněte plnit košík tam. Počítejte i s tím, že z televize, letáků i na internetu na vás před Vánoci budou útočit reklamy na sladkosti a čokolády. Naučte se je ignorovat stejně jako ignorujete reklamu na prací prášek.

Hýbejte se, i když se vám nechce

I když se vám nebude v šedivém počasí chtít moc hýbat, nenechte se právě pošmournem otrávit. Pohyb je přesně tím, co během podzimu vaše tělo bude potřebovat - a ocení to - mnohem víc, než kdy jindy. Vy se díky pohybu udržíte ve formě a tělo díky pravidelné zátěži bude lépe připraveno i na stres, který vlivem počasí může přijít ve větší míře.

Relaxujte poctivě

Dopřejte si pořádný odpočinek. Po sportovním výkonu se pořádně vyspěte, dlouhých večerů využijte k odpočinku v podobě masáže nebo zajděte do sauny. Tělo odpočinek ocení a odmění se vám lepší náladou a větším množstvím energie.

Článek publikován 5.11.2013, doplněn a aktualizován 20.11.2019