Snídáte cereálie Cini Minis? Tak pozor...

Cini Minis mají příjemné reklamy, které navozují chuť na sladkou dobrou snídani. Zvlášť děti po shlédnutí reklamy považují takovou snídani za výbornou. O to víc pozornosti musíme věnovat složení těchto cereálií a jak napovídáme, zdravé rozhodně není.

 

Složení Cini Minis: Mouky 53,4 % (celozrnná pšeničná 32,4 %, rýžová), cukr, glukózový sirup, palmový olej, kukuřičný škrob, maltodextrin, dextróza,  jedlá sůl, skořice 0,3 %, regulátory kyselosti (fosforečnany sodné), emulgátor (slunečnicový lecitin), barviva (amoniakový karamel, annatto), skořicové aroma, antioxidant (extrakt s vysokým obsahem tokoferolů), vitamíny a minerální látky.

Co nám toto složení říká, když se podíváme podrobněji na jednotlivé složky?

  • Třetinu složení tvoří celozrnná pšeničná mouka, pětinu pak škroby v podobě rýžové mouky. Je příjemné zjištění, že výrobce používá celozrnnou místo klasické bílé mouky.
  • Cukr a glukózový sirup jako sladidla jsou na druhém a třetím místě ve složení. Znamená to, že cereálie vám dodají spoustu energie. Bohužel v podobě rafinovaného cukru.
  • Palmový olej je v cereáliích průšvih. Pro výrobce je levný a pro ty, kdo ho konzumují zase zdravotně problematický. Obsahuje velké množství nasycených mastných kyselin, a tedy má špatný vliv na oběhovou a cévní soustavu.
  • Maltodextrin je v cereáliích snadný způsob, jak vás "zaplácnout", tedy důvod, proč se po snězení cereálií cítíte poměrně sytí. Tento sacharid se déle vstřebává, a tedy udržuje hladinu cukru v krvi vyšší po delší dobu. Díky tomu je možné, že člověk konzumující maltodextrin necítí po delší dobu pocit hladu.
  • Barvivo annatto (E160 b) je kontroverzním barvivem. U citlivých jedinců nebo ve větším množství totiž může způsobovat alergie. A to rozhodně u snídaně nepotřebujeme.

Výrobce uměle přidává do cereálií alespoň vitamíny. Ani tím ale nevyváží fakt, že při výrobě Cini Minis je důležitější než výživová hodnota sladká chuť, která přebije vše ostatní. Obrovské mínus vidíme v podobě škodlivého palmového tuku, když výrobce má širokou škálu jiných zdravějších k dispozici. Zároveň si myslíme, že do snídaňových cereálií je zbytečné přidávat umělá a kontroverzní barviva. 

Spíše než tyto cereálie dopřejte dětem rozumnou snídani, která jim dodá opravdu to, co potřebují a nebude využívat nezdravých látek.