Těmito radami do fitka se radši neřiďte

Znáte to - v klidu si cvičíte v posilovně, když v tom se objeví hlouček mladíků, kteří mezi sebou silně diskutují. Jeden druhého usměrňují při cvičení pomocí spousty rad, které "jsou zaručeně pravdivé", protože si je "vygooglili na netu" nebo "slyšeli od Tondy, kterej je namakanej, tak musí vědět, o čem mluví". My jsme vybrali pět rad, které jsme slyšeli od podobných "expertů" a kterých se radši vyvarujte. 

1. Když chceš zhubnout, stačí jen hodně cvičit

Kdepak, takhle to nefunguje. Ale spoustu výrobců sportovního náčiní a osobních trenérů by bylo rádo, abyste si to mysleli. Pokud chcete opravdu spálit nějaké ty špeky, musíte rozhodně upravit i svůj jídelníček. Cvičení je bezesporu důležité, ale hubnutí je hlavně o tom snížit příjem kalorií a nezdravého jídla.

Pokud tedy chcete shodit pár kilo, správnou cestou je jídelníček složený ze zdravějších potravin a pravidelný příjem menších porcí jídla. 

Náš tip: pokud chcete být úspěšnější, najděte si parťáka, který chce hubnout a cvičit také. Podle mnoha studií je člověk více motivovaný (a lépe také hubne) právě tehdy, když své výsledky porovnává se skutečnými výsledky někoho blízkého.

2. Když to nebolí, necvičíš dost

"Tyvoe, mě po včerejšku tak bolej kozy!" vyhrknul mladík při příchodu do posilovny místo pozdravu na svoje kamarády. "To je dobře," odpověděl mu jeden z nich, "co bolí, to přece roste."

Přesně o tomhle zdravé cvičení není. Z dlouhodobého hlediska je přetěžování těla příčinou narušení struktury svalů (a to může vést k problémům, pokud svaly přetěžujete neustále bez odpočinku) nebo k vyššímu opotřebování kloubů v pozdějším věku.

Pokud cvičíte právě proto, abyste zlepšili svou kondičku, přispěli ke zdraví svého srdce, zlepšili si náladu, měli více energie a lépe spali, nemusíte ani zdálky přetěžovat tělo při cvičení. Dalším dobrým důvodem je ten, že cvičení, které bolí, budete příště dělat s menší chutí - pocit bolesti si tělo dobře pamatuje.

Náš tip: Místo přetěžování těla je lepší najít si čas na rozumný pohyb každý den po dobu 30-60 minut. Chůze, běh, plavání, in-line brusle, kolo,... to jsou jen některé aktivity, které jsou pro vaše tělo rozhodně zdravější, než jednostranné přetěžování a pomohou vám k lepší postavě mnohem lépe.

Čtěte také: Vše o fitness na nejfit.cz

3. Posilováním s nízkými váhami si můžeš vybudovat šlachovité svaly

Nakládáte si malé váhy a s nimi i naději, že když budete cvičit vícero opakování s malou náloží, budou vaše svaly šlachovitější, ne velké nafouklé, jako při posilování s vyšší zátěží? Bohužel, není tomu tak.

Z čistě anatomického hlediska šlachovitější svaly nevycvičíte žádným druhem cvičení. Svalová hmota nezmění svou strukturu. Jediné, co se vám může dařit při delším cvičení s malou zátěží, je lépe odbourávat tuk v procvičované partii.

A pokud vidíte v posilovně chlapy s nařachanýma rukama a nafouklými svaly, vězte, že takového efektu dosáhli jen za použití proteinu a dalších doplňků. Bez nich svaly jen tak samy od sebe nezmohutní.

Když chcete dosáhnout sportovní postavy - tedy takové, která bude připomínat plavce (ale bez nutnosti trávit hodiny plaváním) - zkuste některý z kruhových tréninků. Ty jsou založené na intenzivní sérii cviků s větším počtem opakování a rychlým střídáním (např. 30 vteřin cvičení, 30 vteřin odpočinek a poté 30 vteřin cvičení dalšího cviku,...). Tím, že budete střídat cviky, měnit počet opakování, doby cviků a odpočinku, nedovolíte tělu, aby si zvyklo na určitý cvik a přestalo se vyvíjet. Naopak, díky tomu se vám bude lépe tvarovat postava a dosáhnete "šlachovitého" vzhledu rychleji než zvedáním činek.

4. Cvičení podle Tvojí oblíbené celebrity musí fungovat i na Tebe

"Hele, holky," oznamovala minule při šlapání na stepperu v posilovně dívka svým kamarádkám, "už týden cvičím podle Jennifer Aniston a je to bomba!"

Bomba je možná to, že dokázala blud prodat lehce svým kamarádkám a že zkoušela být někým jiným než sama sebou. Fyzičku vašeho těla totiž určitě neoklamete.

Pokud nejste identické dvojče s celebritou, podle jejíchž rad cvičíte, nikdy nedosáhnete stejných výsledků při sportu. Vaše snaha vypadat jako někdo jiný, je obvykle bohužel marná. Místo ní radši věnujte energii zdokonalování vašeho vlastního těla. Musíte si zejména uvědomit, kde jsou vaše slabá a silná místa a podle toho trénovat.

Záviděním postavy jinému člověku toho pro sebe moc neuděláte, tedy kromě možného vzniku komplexu. Na druhou stranu, inspirace je klíčovým prvkem pro vaší osobní motivaci. Sportovce a celebrity tak klidně berte jako zdroj energie/inspirace, ale zároveň se ujistěte, že cíle vašeho tréninku jste si stanovili pro vaše tělo.

5. Nejlepší čas na cvičení je ráno nebo večer

Určitě najdete ve svém okolí minimálně jednoho kamaráda, který vám bude tvrdit, že cvičení hned ráno je nejlepší. Bude vás přesvědčovat, že takové ranní cvičení nakopne metabolismus na celý den, budete díky němu plni energie a pozitivně naladěni až do odpoledne.

Podobně jsou zajímavé rady, abyste cvičili naopak večer. Takové cvičení vám prý pomůže spálit kalorie, které jste za celý den přijali a navíc vás příjemně unaví a lépe se vám bude spát.

Kdo z nich má pravdu?

Pravda je taková, že důležitý je váš celý denní režim. Správné cvičení, adekvátní odpočinek, pravidelný pohyb a zdravá pravidelná strava jsou až 95% úspěchu. Nejlepší čas na cvičení je pak ten, ktarý vám osobně nejlépe vyhovuje a při kterém se cítite vy osobně nejlépe.

Nezapomeňte, že jíst byste měli alespoň hodinu před samotným cvičením. V případě, že jdete cvičit ráno, se nezapomeňte po probuzení nasnídat - bez dodávky energie nebude tělo fungovat na plný výkon. Naopak večer se vyhýbejte vysoce intenzivnímu tréninku, díky všem následným procesům v těle by pro vás mohlo být obtížnější dobře se vyspat.

Nakonec...

Nezapomínejte brát "zaručené" rady s nadhledem. Kamarád, který vám ji tlumočí, to může myslet dobře, ale neuvědomuje si, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. A navíc v tak rychle se vyvíjejícím oboru, jako je fitness, lidé stále přicházejí na nové poznatky, jak vlastně tělo funguje.

Článek publikován 20.5.2013, aktualizován 5.5.2019