Móda jako prokletí: Čím si ničíme zdraví?

Chceme být za všech okolností krásné, uchvátit své okolí dokonalým vzhledem, okouzlit všechny muže a vytřít zrak závistivým kamarádkám. Často si proto oblékáme věci, které nás sice činí nádhernými, ale platíme za ně tu největší daň. Ničí nám totiž zdraví.

 

Nemáme tu na mysli žádné šílenosti jako propichování si různých částí těla, nošení korzetů kvůli vosímu pasu a podobně. Zdraví si my, ženy, ničíme i zcela obyčejnými a na první pohled neškodnými módními doplňky a oblečením, které na našem těle při dlouhodobém nošení zanechávají nevratné a bolestivé škody, které mohou končit až podlomeným zdravím.

 

Špatná podprsenka ničí záda

Dobře padnoucí podprsenka dokáže zázraky a mužská část populace pak nemůže odtrhnout oči z ženina dekoltu. Ale smutnou zprávou je, že mnohé z nás si i přes letitou praxi nedokážou vybrat vhodnou podprsenku. Nosíme špatné velikosti, podprsenka nám nepadne, tlačí nebo je moc velká, zkrátka činí nám doslova medvědí službu – a k tomu nám ničí záda. Postupem času může totiž způsobit bolesti krční páteře i zad, bolí nás kvůli ní ramena a v neposlední řadě nás může dovést až ke kožnímu lékaři. Přitom se stačí ve specializovaném obchodě poradit s prodavačkou a je po problémech.

 

Těsné kalhoty ničí nohy

Dnes jsou v módě úzké džíny, které těsně přiléhají k nohám a zvýrazňují jejich štíhlost i délku. Co ale vypadá hezky, není už tak hezké pro naše tělo. Při dlouhodobém nošení totiž přiškrcují naše nohy, které tak mohou začít natékat, bolí nás a můžeme v nich dokonce začít ztrácet citlivost. Týká se to nejen lýtek, ale i kotníků. V teplém počasí navíc mohou mnoha ženám způsobit i gynekologické potíže v čele s vaginální mykózou či kvasinkovou infekcí.

 

​​​​​​​Podpatky mění postoj

To, že nošení vysokých podpatků ničí klenbu nohy a způsobuje otoky nohou a jejich bolesti, je celkem známým faktem. I tak na to mnohé z nás nedbají a říkáme si, že když nebudeme chodit na jehlách, nic takového nám nehrozí. Jenže to je omyl. Vědci prokázali, že i „jen“ pěticentimetrové podpatky nám silně ubližují. Zvyšuje se totiž tlak na kolena a v důsledku toho se mění i náš postoj – ničíme si páteř, a to jak v oblasti beder, tak pánve. A i když to zatím možná nepociťujeme, ve vyšším věku můžeme hořce litovat.