Podzim je tady, pozor na alergii na zimu!

Babí léto podle všeho skončilo, prognózy meteorologů jsou spíše černé, a tak se musíme smířit s tím, že je tady chladný a lezavý podzim se vším všudy. Není to jen pochmurný čas, kdy mnoho lidí trápí depresivní nálada, ale přichází i doba věčného nachlazení. A právě na něj dejte pozor – nemusí jít totiž o obyčejnou rýmu, ale o alergii na chlad!

 

Nějaká ta viróza se na podzim pokouší o téměř každého z nás. Nemluvě o tom, pokud máte doma školou či školkou povinné dítko, které chytí rýmu od svých kamarádů dřív, než se nadějete. Jenže pokud jde o běžnou virózu, i kdyby s teplotami, nějak se s ní vyrovnáte a za týden či dva jste zase fit. Ovšem někteří lidé trpí vodnatou rýmou celý podzim i zimu a nemohou se jí nijak zbavit. A kromě ní je často trápí i svědivá kopřivka, která se objevuje na místech, která při pobytu venku zůstávají nezakrytá (zejména pak na tvářích). To už není obyčejná nemoc, ale alergie. I když se vám to může zdát podivné, je to tak – jde o chladovou alergii.

 

Pomůže jen lékař

Chladová alergie skutečně existuje. Nezapřičiňují ji alergeny jako na jaře a v létě, kdy mnoho lidí trápí senná rýma či jsou alergičtí na různé pyly a květiny. Jde skutečně o alergickou reakci na chlad – v lezavém podzimním počasí se vám spustí nekončící rýma, je vám často mizerně a může se vám na těle dělat i červená a často také svědící vyrážka. Nepomohou vám běžné léky na virózu – tohle je alergie jako každá jiná. Proto je třeba zajít na alergologii, kde vám tuto nemoc prokáží a najdou na ni vhodnou pomoc. Tou je podávání léků na alergii – antihistaminik. V těžších případech vám lékař může předepsat i kortikoidy. A pokud vás k tomu začne trápit ještě infekce, nevyhnete se obvykle ani antibiotikům. Proto pokud máte podezření, že trpíte právě chladovou alergií, zkuste navštívit doktora – nic za ten pokus nedáte