Jak na dovolené nepřibrat

Letní měsíce jsou měsíce, kdy si většina lidí vybírá dovolenou a vyráží na týden dva pryč, odpočinout si od práce a svého každodenního vyčerpávajícího programu. Dovolená v cizině je také pokušením ochutnat exotická jídla nebo si dosyta vychutnat zaplacenou all inclusive stravu.

I přes všechna lákadla existuje pár základních triků, jak na dovolené nepřibrat a dokonce třeba i něco zhubnout.

Nehamtejte

Máte zaplacenou plnou penzi nebo all-inclusive a už jen při pohledu na stoly přetékající různými dobrotami vám teče slina? Naberte si malé kousky od toho, na co máte chuť nejvíce. Je nesmysl si zakázat jíst dobroty úplně, když jste si za ně zaplatili a navíc – přestat jíst je to nejhorší, co při dietě můžete udělat.

Nenechte se při nakládání na talíř strhnout ostatními, kteří si nakládají obrovské porce. Že na vás pak ale některé z jídel nezbyde? No a? Bude zase zítra, aspoň se můžete těšit.

Poznejte místní stravu

Při cestách kamkoliv po světě máte jedinečnou příležitost poznat a ochutnat jídla, která vám zatím nic neříkají. Využijte toho a dejte si, co pro vás zní lákavě. Řekněte si o poloviční porci – pokud by vám náhodou jídlo nakonec nechutnalo, nebude vám líto nechávat ho celé. Pokud vám chutnat bude, dopřejete si do polosyta a můžete pak třeba ochutnat ještě něco dalšího.

Pijte

Základem zdravého životního stylu je i dostatečný přísun tekutin. Na dovolené v jižních krajích nebo během horkých letních dnů toto platí dvojnásob. Během snídaně, obědu i večeře si dopřejte dostatek vody nebo džusu s vodou, na pláž nebo na cesty si nezapomeňte vzít láhev s vodou.

Díky pravidelnému a dostatečnému pití tekutin budete mít ve finále menší hlad, navíc takové množství vody v těle lépe odplaví toxiny a zajistí i lepší opálení – kůže bude dostatečně hydratovaná.

Hýbejte se

Pokud jedete na dovolenou do hotelu k moři, využijte toho a vyblbněte se ve vlnách – při jejich překonávání spálíte mnohem více energie než při plavání v klidné vodě. Podobně si naplánujte i výlety po okolí – když už jste na exotickém místě, byla by přeci škoda vidět jen hotel a hotelovou pláž. V okolí určitě najdete památky nebo výhledy na okolí. Při cestě k nim navíc spálíte spoustu kalorií.

Jedete k bazénu? Pak přesně pro vás je článek o plavání.

Vychutnejte si ranní klid při běhu

Jste u moře nebo „jen“ na Šumavě? Vyražte ráno před snídaní na půl hodiny ven proběhnout se. Budete mít zážitek z prázdných pláží, běhu tichým probouzejícím se lesem a navíc si tak hned ráno zlepšíte náladu. Stejně tak nastartujete svůj metabolismus a ten vám to oplatí rychlejším spalováním.

Relaxujte

Kde jinde a kdy jindy se dá relaxovat lépe než během vaší dovolené? Vychutnejte si, že konečně můžete jít brzy spát a ráno pozdě vstávat. Že vám uteče snídaně? No a co? Za dobití energie spánkem to rozhodně stojí.

Nejen spánkem a válením se u vody můžete relaxovat. Dopřejte relax i své duši a vyražte pokochat se výhledy po okolí, poznejte místní zvyklosti a život. Uvidíte, že si dovolenou víc vychutnáte a vrátíte se plně odpočatí.