I doma můžete za týden zhubnout, stačí se jen dobře připravit

Právě doma můžete snadno a v klidu začít s novým jídelníčkem i pořádně si zacvičit jak kardio, tak silové cviky. A to vše jednoduše bez toho, aniž by vás při tom sledoval dav lidí, jako třeba v posilovně. Doma také nehrozí, že zmoknete, že vás ofoukne vítr nebo že se ztratíte v lese. Ačkoliv se jedno kilo za týden nemusí zdát jako velký úspěch, stačí si přepočítat úbytek váhy na měsíc. Mít o čtyři kila méně už zní dobře, že?

Zbavte se nezdravých potravin

Zbavte svou domácnost všech sladkostí, přesolených chipsů i polotovarů obsahujících zbytečně mnoho chemických přísad nebo ztuženého tuku. Klobásy, přeslazené jogurty nebo mléčné čokolády klidně rozdejte příbuzným nebo známým, vy je ten týden rozhodně nepotřebujete mít na blízku.

Mnoho lidí se přejídá jen proto, že mají jídlo doma po ruce a honí je jen mlsná, ne proto, že mají hlad. Když nebudete mít nic tak lákavého nezdravého, ale přesto chutného na blízku (a to nejen v kuchyni, ale v žádném pokoji), je jasné, že si ho nedáte.

Výdej převyšuje příjem

Počítejte svůj kalorický příjem. Pokud chcete zhubnout 1 kilo, musíte za celý týden spálit 3500 kalorií. Nebo je nesmíte přijmout. Denní doporučený příjem je cca 2000 kalorií, z toho jen tak 3500 nedokážete vzít, aniž by to pak nemělo zdravotní dopad. Denní příjem tedy pod 2000 kalorií neořezávejte a spalte radši víc kalorií díky cvičení. Rozdíl příjmu a výdaje 500 kalorií denně je v týdenním součtu celých 3500 kalorií a kilo váhy je dole.

Kalorický příjem najdete na většině obalů potravin nebo v různých aplikacích. Chytré hodinky nebo aplikace vám pak pomůžou spočítat i samotný výdej kalorií, můžete si do nich zaznamenat i samotné cvičení.

60 minut pohybu za den

Vyhraďte si 60 minut denně na pohyb. Nemusíte cvičit souvisle hodinu v kuse, zkuste třeba 30 minut ráno a 30 minut odpoledne. Cvičte podle některého z tréninků na internetu, pusťte si fitness program v některé ze sportovních aplikací, použijte švihadlo, užijte si cviků s vlastní vahou nebo třeba cvičte s jednoručkami. Při cvičení si pusťte rychlejší hudbu a uvidíte, že se vám hned bude cvičit lépe. Hudba umí cvičení zpříjemnit a zároveň s ní utíká vnímání času mnohem rychleji.

Bez pomůcek zpevníte svaly

Cvičte i jen s váhou vlastního těla, usnadníte si tím i další cviky. Zařaďte do každodenního cvičení kliky, dřepy, sklapovačky nebo výpady. U těchto cviků nepotřebujete žádné pomůcky a jsou tak ideální na trénink i doma. Právě díky cvikům s vlastní váhou dosáhnete zdravě vytrénovaných svalů a díky tomu začnete spalovat i více kalorií.

Domácí práce berte jako pohyb

Domácí práce dělejte během celého týdne rádi, díky nim se hýbete a spálíte více kalorií. I při utírání prachu, vysávání nebo vytírání podlahy se přeci musíte hýbat a zapojovat různé části těla. Pokud máte dům, jste na tom ještě o něco lépe - takové sekání trávy, hrabání listí nebo zalévání stromů a květin s použitím konvice vám pomůže spálit kalorií spoustu. I díky domácím pracím snadno dosáhnete toho, že váš kalorický výdej převýší příjem a kila půjdou dolů.