Léky na bolest neléčí příčinu, pouze tlumí vaše vnímání bolesti

Bolest občas potrápí každého z nás. Někoho více, někoho méně, ale nepříjemná je pro všechny. Bolestí se tělo snaží dát najevo, že je něco špatně - že má nedostatek vody či živin, že jsou porušeny některé struktury jako kůže, šlachy nebo svaly nebo třeba že v těle se objevil zánět. 

Vzniku bolesti se dá předejít - bolesti hlavy a žaludku často ustoupí, když se stravujeme zdravě a vyhýbáme se různým chemicky konzervovaným polotovarům, přeslazeným nebo přesoleným jídlům a nápojům. Zároveň díky pravidelnému pohybu spálíme metabolity, které vznikly během stresové situace a které právě mají vliv i na vznik bolesti. 

Bolesti kloubů a svalů se dá předejít také pomocí rozumného pravidelného pohybu a vyvážené stravy s obsahem veškerých důležitých živin.

Léky na bolest neléčí příčinu, pouze tlumí vnímání bolesti

Pokud nás bolest zasáhne, často automaticky sáhneme po jednom z prášků proti bolesti. Od něj si slibujeme jediné - co nejrychlejší úlevu. Tu mám sice léky v určité míře poskytnou, samotnou příčinu bolesti ale neřeší. Pouze tlumí vnímání bolesti. Podívejme se detailněji na účinné látky obsažené právě v nejprodávanějších lécích proti bolesti.

Začneme u vzniku bolesti. V případě zranění se v těle spustí ochranné mechanismy. Bílé krvinky se začnou hromadit v místě poranění, což způsobuje otok, zarudnutí, zahřátí místa a bolest, tedy jedním slovem zánět. Všechny tyto ochranné mechanismy jsou tělu nakonec prospěšné. Otok pomáhá znehybnit zraněné klouby, teplo a zvýšený průtok krve místem zranění podporuje hojení a bolest upozorní zraněnou osobu, na místo, kde je zranění.

Zranění nemusí být jen povrchová. Pokud máme v těle zánět a některá z tkání je podrážděná, obranný mechanismus těla funguje stejně. S tím rozdílem, že místo zánětu nemůžeme vidět, ale pouze cítit prostřednictvím bolesti.

Důležitou součástí procesů při poranění jsou i prostaglandiny, tedy hormonům podobné látky, které v těle korigují prokrvení tkání, srážlivost krve, tvorbu hormonů a trávících šťáv a další imunitní procesy. Právě ony vylučuje tělo v případě poranění, aby zabránily krvácení a řídily protizánětlivé procesy. A právě ony zajišťují vznik bolesti - tedy signálu, že je něco v nepořádku.

Čtěte také: Toxiny z těla vyplavíte detoxem a lépe i hubnutím

Jak fungují jednotlivé složky léků na bolest

O vhodnosti použití jednotlivých léků a jejich účinku na váš organismus se vždy nejprve poraďte se svým lékařem.

Ibuprofen

Ibuprofen zasahuje přímo do "výroby" prostaglandinů. Tlumí jejich produkci tím, že ovlivňuje enzym (cyklooxygenázu) důležitý při jejich tvorbě. Tím, že ibuprofen utlumí produkci prostagladinů, dokáže snížit bolest, ale zároveň i vznik tepla v místě poranění - tedy i horečky. Zranění ale nevyléčí, pouze tlumí ochrannou reakci těla.

Na druhou stranu prostaglandiny mají v těle na starost i srážlivost krve a tvorbu trávících šťáv. Pokud tlumíme jejich produkci ibuprofenem, může dojít k horší srážlivosti krve a snadnějšímu podráždění žaludeční sliznice. V případě dlouhodobého užívání ibuprofenu ve vysokých dávkách tak může při poranění sliznice v žaludku nebo střevech dojít i ke krvácení.

Ibuprofen najdete v lécích jako jsou Ibalgin, Advil.

Kyselina acetylsalicylová

Funguje na stejném principu jako ibuprofen, tedy snižuje produkci prostaglandinů v těle. Vedle toho také blokuje tvorbu tromboxanů - látek, které jsou obsaženy v krevních destičkách a když jsou uvolněny, způsobují zúžení cév a shlukování krevních destiček, tedy srážení krve.

Podobně jako u ibuprofenu i u kyseliny acetylsalicylové je rizikem zejména podráždění žaludečních sliznic (toxicita kyseliny acetylsalicylové vůči sliznici je dokonce oproti ibuprofenu mnohem vyšší) a nižší srážlivosti krve.

Kyselina acetylsalicylová se náchází v lécích jako jsou Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin a další.

Paracetamol

Tato látka opět funguje sice na principu ovlivňování funkce enzymu cyklooxygenázy, a tedy tvorby prostaglandinů v těle. Na rozdíl od výše popsaných látek má jiné složení a neovlivňuje ve velké míře srážlivost krve a tvorbu žaludečních šťáv. 

I paracetamol má svá rizika - ve vyšších dávkách a v kombinaci s alkoholem je jedovatý pro játra a může je nenávratně poškodit. Při každé dávce paracetamolu se totiž vylučuje určité množství toxických látek a ty se játra snaží pracně odbourat. Když k tomu přidáte zátěž v podobě alkoholu, můžete svá játra přetížit a poškodit. Pokud tedy paracetamol v lécích užíváte dlouhodobě, uvažujte o alternativě.

Podobně se při podávání paracetamolu doporučuje omezit konzumace nápojů s kofeinem - ty mohou mít podobný účinek jako alkohol.

Paracetamol se nachází v lécích jako je Panadol, Paralen, Coldrex, Medipyrin, Febrisan a dalších.

Čtěte také: Používání léků na snížení horečky může pomáhat šíření chřipky

Lepší je vzniku bolesti předcházet než ji zahánět

Nechce se vám po přečtení tohoto článku jen tak polykat další prášky proti bolesti? Než potlačovat příznaky zánětu nebo bolesti, je lepší předcházet jejich vzniku. Ačkoliv to může znít jako klišé, zdravým jídelníčkem a rozumným pravidelným pohybem dokážete předejít vzniku velké části bolestí - ať už je to bolest hlavy z nedostatku/přebytku některých látek v těle nebo bolest z namožených svalů či kloubů. Zdravý organismus totiž znamená menší riziko zánětů v těle. Všechny procesy ve zdravém organismu probíhají správně, jak mají. Díky tomu se lépe odplavovují toxiny a to zase znamená menší zátěž pro jednotlivé orgány. 

Čtěte také: Jídlo jako pomoc. Co si dát při bolesti hlavy místo prášku?

Článek publikován 12.9.2013, aktualizován 18.5.2019