Používání léků na snižování horečky může pomáhat šířit chřipku, ukazuje výzkum

Také je pro vás automatické, že když máte chřipku, snažíte se horečku snížit pomocí léků s myšlenkou, že přeci takto tělu ulevíte? Vědci nedávno přišli s výzkumem, který ukazuje, že je možná lepší nechat tělo bojovat s viry naplno. Prý se tak rychleji uzdravíte a hlavně nebudete tolik šířit chřipku.

Že by naše babičky měly opět pravdu?


Koncem ledna zveřejnili vědci z McMasterovy univerzity v kanadském Hamiltonu výzkum, který dokazuje, že s léky na snižování horečky bychom měli při chřipce zacházet s jistou rozvahou. Pokud při příznacích chřipky, zejména pak při horečce, ulevíte tělu právě pomocí léků na snížení horečky, budete se sice cítit mnohem lépe, ale také mnohem více budete nakažliví.

Princip tohoto počínání je jednoduchý. Horečka je obrannou reakcí těla, které zrovna bojuje s viry a potřebuje se jich co nejdřív zbavit. Tento boj tělo vyčerpává a vy kromě horečky pociťujete i únavu, malátnost a vyčerpanost. 

Protože tyto projevy chřipky jsou každému z nás nepříjemné, zvykli jsme si zbavit se jich pomocí medicíny - konkrétně pomocí léků obsahujících ibuprofen, acetaminofen nebo kyselinu acetysalicylovou. Ty pomocí látek regulují obranou reakci těla a díky tomu dokáží snížit horečku. Vy se tak během půl hodiny cítíte lépe. Ale pozor - opravdu jen cítíte! To, že je vám pocitově lépe, neznamená v žádném případě, že jste se za tu chvilku zbavili virů. Spíše naopak, potlačením obranné reakce těla zůstává množství viru téměř stejné. A vy tak - s pocitem, že už je vám lépe - mnohem dříve vyrazíte ven, do práce, školy a mnohem spíše nakazíte virem lidi kolem vás.

Babičky tedy měly pravdu, když tvrdily, že nejlepší, co můžete při chřipce udělat, je zalézt do postele, pít čaj s medem a pořádně odpočívat.

Vědci tak ve studii poukazují na to, že pokud chceme do budoucna omezit šíření chřipky mezi lidmi (a snížit tak riziko úmrtí), není vždy nejlepším řešením přestat používat léky na snižování teploty. U (do té doby) zdravých jedinců je rozumnější zůstat několik dní doma v posteli, zajistit dostatek tekutin, vitamínů a živin a nechat tělo se virům bránit, říká studie. Nechodit ven mezi lidi a to ani do práce nebo školy, abyste nenakazili ostatní, je také jedno z důležitých doporučení.

Pokud je horečka příliš vysoká a vy se cítíte tak zle, že i samotné vstávání z postele a chůze na záchod je pro vás neskutečným utrpením, pak je prý rozumnější léky použít. Podobně tak u dětí nebo u starších lidí, jejichž organismus už nezvládá větší zátěž v podobě virové infekce, je lepší teplotu snížit. Předejde se tak rychlému vyčerpání organismu (u starších lidí) nebo jeho dehydrataci (zejména u dětí).

Studie ani tento článek rozhodně nejsou návodem, jak v případě onemocnění chřipkou postupovat. Je vždy na zvážení každého z vás, jaký způsob léčby je pro vás vhodný. Doporučujeme se také o vhodnosti léčby poradit s vaším doktorem.


Tyto články vás také zajímají: