I známými cviky si můžete nechtěně zlikvidovat záda

Většina lidí chodí do posilovny cvičit, aby spálili tuk, procvičili svaly a zlepšili si kondici. Nikdo při tom nechce své tělo cvičením zničit, ale naopak posílit. Jen málokdo si ale u cviků uvědomuje, že některé mohou tělu více škodit než pomoci. A to i ty často cvičené. 

Ležící Superman

Velice oblíbeným cvikem je právě tzv. "Ležící Superman". Tento cvik se často používá v posilovnách, ale i během kondičních cvičení. Málokdo si ale uvědomuje, že dobře míněný cvik může být také celkem škodlivý.

Co to vlastně je? Přesně ten cvik, kdy si lehnete na břicho, máte v jedné rovině nohy a ruce natažené před sebe (prý jako Superman, když letí) a snažíte se naráz zvedat od země nohy i ruce - prohnete se tak v zádech.

Tento cvik má ale jen omezený rozsah pohybu. Právě kvůli malému úhlu, ve kterém vám tělo dovolí prohnout se, má jen malý přínos pro zdravý trénink zádového svalstva. Mnoho lidí ho navíc provádí švihem a svaly ním tak skoro vůbec neposílí.

Místo procvičení svalů bývá právě tento cvik jednou z příčin akutních bolestí zad a vzniku křečí. Proto je lepší ho vynechat a zaměřit se spíše na cviky pro posílení jádra těla. Jimi procvičíte i zádové (bederní) svalstvo.

Čtěte také: Co je jádro těla a proč je tak důležité?

Rotace nohami vleže

Tento cvik určitě znáte z posilovny také - lehnete si na záda, nohy položíte snožmo v do pravého úhlu na levou stranu, zatímco pořád ležíte na zádech s rozpaženýma rukama. Nohy pak pomalu zvedáte a kruhovým pohybem otáčíte na pravou stranu, stále jsou v pravém úhlu. A pak zpět do výchozí pozice. Často se tento cvik používá pro posilování břišních svalů a je opravdu hodně oblíbený napříč všemi posilovnami.

Podle některých fyzických terapeutů je ale právě takový otáčivý pohyb nepřirozený pro páteř v oblasti beder. Upozorňují na to, že pro běžný pohyb je přirozené otáčení páteře v oblasti středu zad - např. při běhu. Na to jsou i svaly uzpůsobené a tedy takové otáčení tělu neuškodí tolik, jako zmíněná "umělá" rotace v oblasti beder.

Samotný otáčivý pohyb je pro tělo přínosný, posilují se při něm jiné svaly než při běžném "zvedání činek". Jen volte přirozenější pohyb než rotaci nohami vleže. Zkuste třeba boxování nebo rotací vsedě s medicinbalem. Zatížíte tak svaly o něco výše položené a budete cvičit v pro tělo přirozenější poloze. Díky tomu si nebudete zbytečně tolik likvidovat páteř.

Čtěte také: Cvičte s váhou vlastního těla

Sedy-lehy

Při snaze mít co nejviditelnější "buchtičky na břiše" někteří tráví spoustu času cvičením sed-lehů a podobných cviků. Neuvědomují si při tom bohužel, že takový pohyb (ohyb páteře pomocí břišních svalů) zatěžuje ploténky. Tělo na takový pohyb není úplně dobře stavěné. Břišní svaly slouží spíš jako jakási harmonika nebo pružina, která přenáší pohyb z jedné části těla na druhou. A právě proto jsou tak "čtverečkované". 

Čtěte také: Cvičením břišních svalů si můžete odrovnat záda

Článek publikován 6.1.2014, aktualizován 22.5.2019