Chitosan a hubnutí - v čem může pomoci a v čem uškodit?

Některé z přípravků na podporu hubnutí obsahují látku zvanou chitosan. Je to další reklamní trik, jak propagovat běžnou látku, která příliš účinná není nebo chitosan skutečně může pomoci při hubnutí? Pátrali jsme pro vás.

Co je chitosan?

Chitosan je cukr, který se získává z krunýře mořských živočichů jako je krab, humr nebo kreveta. Často se využívá pro lékařské účely, zejména spojené s trávením. Pomáhá léčit obezitu a Crohnovu nemoc, ale také snižovat vysokou hladinu cholesterolu.

Chitosan také občas používají plastičtí chirurgové pro jeho schopnost podpořit hojení ran.

Chitosan a hubnutí

Tato látka se často používá v přípravcích podporujících hubnutí. Zjišťovali jsme, proč a jak chitosan funguje. Podle vědců chitosan na sebe dokáže navázat velké množství tuků a ty se pak nevstřebávají, pouze projdou trávícím traktem a tělo je vyloučí. Právě na to sázejí výrobci doplňků pro podporu hubnutí s chitosanem.

Takové doplňky pak mohou při hubnutí částečně pomoci. Rozhodně ale nejsou zázračné a k hubnutí samotnému je potřeba vhodně upravit celý jídelníček a zařadit pravidelný pohyb do denního programu. Chitosan sice váže tuky a pomáhá je odvést z těla ještě před trávením, ale nedokáže odbourávat tukové zásoby, které v těle máme. Také nezabrání vzniku tuků z nadbytečných cukrů v těle. Pokud se tedy cpete a nehýbete, moc velkou pomoc od přípravků na hubnutí s chitosanem nečekejte.

Chitosan a rizika

Zmínili jsme, že chitosan na sebe dokáže vázat tuky. To samo o sobě zní pozitivně. Nesmíme ale zapomenout na to, že v potravě přijímáme i tuky zdravé, pro tělo velice potřebné. Chitosan tak může vázat právě i tyto zdravé tuky a odvádět je z těla pryč. Zejména pokud je přijímán ve velkém množství.

Tělo ke svému fungování určité množství tuků potřebuje a pokud byste to s konzumací chitosanu přehnali, může mít vaše tělo tuků nedostatek.

Alergie na mořské plody je také možnou nevýhodou chitosanu. Chitosan se získává právě z krunýře mořských živočichů. Pokud jste na mořské živočichi alergičtí, doporučujeme konzumaci chitosanu konzultovat se svým lékařem.

Chitosan má také některé vedlejší účinky. Mezi ně patří u citlivějších lidí podráždění žaludku, nadýmání a plynnatost i možná zácpa. Při užívání přípravků obsahujících chitosan se proto doporučuje pít větší množství tekutin.

Samotný chitosan může částečně pomoc při odvádění tuků, obsažených v potravě, ven z těla. Není ale rozhodně zázračným doplňkem, díky kterému zhubnete. Pro hubnutí je potřeba upravit celkově jídelníček a zařadit do svého denního programu pravidelný pohyb.


Tyto články vás také zaujaly: