Chitosan a hubnutí - v čem může pomoci a v čem uškodit?

Co je chitosan?

Chitosan je cukr, který se získává z krunýře mořských živočichů jako je krab, humr nebo kreveta. Často se využívá pro lékařské účely, zejména spojené s trávením. Pomáhá léčit obezitu a Crohnovu nemoc, ale také snižovat vysokou hladinu cholesterolu.

Chitosan také občas používají plastičtí chirurgové pro jeho schopnost podpořit hojení ran.

Chitosan a hubnutí

Tato látka se často používá v přípravcích podporujících hubnutí. Zjišťovali jsme, proč a jak chitosan funguje. Podle vědců chitosan na sebe dokáže navázat velké množství tuků a ty se pak nevstřebávají, pouze projdou trávícím traktem a tělo je vyloučí. Právě na to sázejí výrobci doplňků pro podporu hubnutí s chitosanem.

Takové doplňky pak mohou při hubnutí částečně pomoci. Rozhodně ale nejsou zázračné a k hubnutí samotnému je potřeba vhodně upravit celý jídelníček a zařadit pravidelný pohyb do denního programu. Chitosan sice váže tuky a pomáhá je odvést z těla ještě před trávením, ale nedokáže odbourávat tukové zásoby, které v těle máme. Také nezabrání vzniku tuků z nadbytečných cukrů v těle. Pokud se tedy cpete a nehýbete, moc velkou pomoc od přípravků na hubnutí s chitosanem nečekejte.

Chitosan a rizika

Zmínili jsme, že chitosan na sebe dokáže vázat tuky. To samo o sobě zní pozitivně. Nesmíme ale zapomenout na to, že v potravě přijímáme i tuky zdravé, pro tělo velice potřebné. Chitosan tak může vázat právě i tyto zdravé tuky a odvádět je z těla pryč. Zejména pokud je přijímán ve velkém množství.

Tělo ke svému fungování určité množství tuků potřebuje a pokud byste to s konzumací chitosanu přehnali, může mít vaše tělo tuků nedostatek.

Alergie na mořské plody je také možnou nevýhodou chitosanu. Chitosan se získává právě z krunýře mořských živočichů. Pokud jste na mořské živočichi alergičtí, doporučujeme konzumaci chitosanu konzultovat se svým lékařem.

Chitosan má také některé vedlejší účinky. Mezi ně patří u citlivějších lidí podráždění žaludku, nadýmání a plynnatost i možná zácpa. Při užívání přípravků obsahujících chitosan se proto doporučuje pít větší množství tekutin.

Samotný chitosan může částečně pomoc při odvádění tuků, obsažených v potravě, ven z těla. Není ale rozhodně zázračným doplňkem, díky kterému zhubnete. Pro hubnutí je potřeba upravit celkově jídelníček a zařadit do svého denního programu pravidelný pohyb.


Tyto články vás také zaujaly: