Jak barvy ovlivňují naší náladu

Všimli jste si někdy toho, že různé barvy mají různý vliv na vaší náladu? Že v místnosti vymalované jednou barvou se vám třeba spí hůře než v místnosti jiné barvy? Že restaurace rychlého občerstvení obvykle používají červenou? Víme, jak barvy dokáží ovlivňovat naše chování, zejména pokud jde o souvislost s jídlem. Vybrali jsme ty, které vídáte nejčastěji.

Červená

Podívejte se na loga restaurací s rychlým občerstvením a zjistíte, že často používají červenou barvu. Právě tato barva stimuluje chuť k jídlu a zároveň dokáže upoutat vaši pozornost. Jednoduché spojitosti proto využívají právě restaurace, když vás chtějí nalákat právě k sobě a donutit vás utratit více peněz.

Modrá

Oproti agresivní červené modrá barva reprezentuje klid a pohodu. I proto jsou světle modrou barvou často vymalovány dětské pokoje, ale třeba i cukrárny. Lidé se zde cítí příjemně a uvolněněji a je větší šance, že v takové místnosti posedí déle.

Zelená

Osvěžení a zároveň relax, to je zelená barva. Tato přírodě vlastní barva se ve své méně syté variantě často používá tam, kde chcete navodit atmosféru klidu. I proto ji s oblibou používají školy a nemocnice, ale i restaurace. V takové místnosti se budete cítit pohodlně a je větší šance, že si dáte něco dobrého k jídlu. Pocit relaxace navodí i příjemnou chuť k jídlu.

Oproti tomu sytě zelená barva vyvolává pocity svěžesti a najdete ji tak často u společností, které chtějí ukázat, že jdou kupředu a nebojí se změn. V restauracích se používá zejména tam, kde vám nabídnou něco osvěžujícího jako jsou fresh džusy, ovocné saláty, zmrzliny apod. Sytá zelená upoutá vaši pozornost a zároveň si ji podvědomě spojíte s osvěžením.

Hnědá

Hádejte, proč se tmavě hnědá barva používá často v kavárnách. První spojitost s barvou kávového zrna je správně, ale i druhá spojitost s pocitem klidu a bezpečí je na místě. Tmavě hnědá barva vytvoří intimnější atmosféru, ztmaví místnost, ale zároveň vyvolá pohodlné pocity. Vy se tak s oblíbenou kávou a zároveň zákuskem rádi usadíte a vychutnáte si je dosyta. Navíc se vám nebude příliš chtít odejít.

Žlutá

Oproti předchozím zmíněným barvám se žlutá nedoporučuje používat ve větší míře. Reprezentuje sice sluneční svit, optimismus a čistotu, ale zároveň je nejnáročnější na pozornost vašich očí. Žlutá barva také vyvolává pocity agresivity nebo frustrace. Mimochodem, víte, že nás barvy ovlivňují i během nakupování?


Tyto články vás také zaujaly: