Jste přejezení? Víme, co pomůže

Málokdo se tomuto stavu během Vánoc úspěšně vyhne. Nafouklé břicho, obrovská únava, pocit těžkosti a kombinace dobré nálady a nevolnosti. Málokdo také ví, jak se z tohoto stavu co nejrychleji dotat. Co pomáhá proti přejezení? Máme pár rozumných tipů, které vám dokáží pomoci.

Základem je pohyb

Neexistuje žádná zázračná formule nebo tableta, která by vám od pocitu přecpanosti pomohla rychle. Své trávení jste doslova zacpali množtvím jídla nebo takovým jídlem, které tělo dokáže zpracovávat obtížněji (obvykle mastná, tučná jídla v kombinaci s masem). Neexistuje tedy rychlý způsob, jak toto jídlo dostat skrz trávicí trakt. Zpracovávání jídla také přivodí pocit únavy a vyčerpanosti. A právě pokud tomuto pocitu podlehnete a jdete si nacpaní lehnout a nehýbete se, udělali jste právě chybu.

Tělu pomůže pohybová aktivita. Je totiž fajn metabolismus pohybem rozhýbat, rozproudit krevní oběh a pomoci vašemu organismu rychleji zpracovávat i potravu. Nemáme na mysli vyčepávající běh nebo hodinové intenzivní posilování. Z nich by se vám spíše udělalo nevolno a moc by s přejezením nepomohly. Stačí jednoduše vyrazit na čerstvý vzduch na hodinovou procházku.

Ačkoliv se vám to zpočátku nemusí zdát jako dobrý nápad, už po několika minutách ucítíte, že se vám dělá lépe. A až se vrátíte zpět z procházky, poznáte sami, že pohyb je opravdu chytrá pomoc, pokud jste se přejedli.

Co dále pomáhá: ovoce a bylinky

Představa, že si při nacpaném břichu dáte ještě trochu jídla, už samotná zní děsivě. Ale paradoxně trochu "jídla" navíc může pomoci. Právě pár kousků ovoce je tím, co v tomto případě rozhodně neuškodí. Kyselé ovoce může povzbudit žaludeční šťávy a pomoci jim při trávení jídla. Pokud si dáte jablko, vězte, že pektin v něm obsažený pomůže navázat toxické látky ze stravy a usnadní tak proces trávení.

Podobně pomohou některé bylinky, resp. čaje. Uvařte si třeba zázvorový, mátový nebo hořký černý čaj. Všechny tři zmíněné čaje obsahují látky podporující trávení a navíc jejich prostřednictvím tělu dodáte tekutiny, ve kterých se tuhá potrava bude tělu lépe trávit. 

Jak bojujete proti přejezení vy? Pište do komentářů.