Rozumné procento tělesného tuku u mužů

 

Z čeho všeho se skládá naše celková váha si dokážete představit. Kosti něco váží, stejně tak tuk, tekutiny a svaly. Pokud je poměr jejich množství rozumný, tělo dokáže fungovat bez problémů a zdravotních komplikací. Při nárůstu tělesného tuku nad rozumnou hranici může tuk obalit ve větší míře nejen orgány, ale také začít způsobovat zdravotní problémy nebo zhoršovat některé nemoci.

U tělesného tuku je také v případě mužů důležité sledovat, kde se ukládá. Pokud je to zejména kolem pasu - známá "pneumatika" - má muž zaděláno na zdravotní problémy.

Procento tělesného tuku pro muže, resp. jeho rozumné množství, je závislé na věku muže. Podívejte se na následující tabulku:

  • U mužů ve věku 20 - 29 let je za rozumné nebo normální považováno 16 - 19% tělesného tuku.
  • U mužů ve věku 30 - 39 let je rozumných 19 - 22% tělesného tuku.
  • U mužů ve věku 40 - 49 let je rozumných 21 - 24% tělesného tuku.
  • U mužů ve věku 50 - 59 let je rozumných 23 - 26% tělesného tuku.
  • U mužů starších 60 let je rozumných 23 - 27% tělesného tuku.

Atleti a profesionální (i část rekreačních) sportovců dokáže snížit procento svého tělesného tuku na hodnoty od 20 až po 5%. Množství tuku se liší i třeba podle sportovní disciplíny - např. fotbalisté obvykle mívají 7 - 25% tělesného tuku. U cyklistů se tyto hodnoty dostávají i níže - na 5 - 15% tělesného tuku.

Snížením procenta tělesného tuku mohou muži snadno dosáhnout atraktivnějšího, vyrýsovanějšího vzhledu. Pokud snížení procenta tělesného tuku docílí pomocí kombinace zdravého jídelníčku a pravidelného cvičení (a tedy nabrání svalové hmoty), tělo pak bude dokonaleji spalovat.