Proč tělo nespaluje jen tuk, ale také cukry?

Důležité je pochopit, jak v těle funguje ukládání a zpracování tuku. Proč si ho tělo tak rádo ukládá do zásoby? Je to jednoduché - tuk je nejekonomičtějším a nejvydatnějším "palivem", ze kterého může organismus čerpat energii v případě nedostatečného přísunu potravy. V jednom gramu tuku je uložen více než dvojnásobek energie, které najdete ve stejném množství cukru. Při spálení 1 g cukrů totiž získáme 17,22 kJ (4,1 kcal) a při 1 g tuku celých 39,6 kJ (9,4 kcal) energie.

Proč tělo nespaluje jen tuk

Při pohybu jsou jako první spalovány cukry a až po určité době, když dojde k jejich vyčerpání, sáhne tělo po zásobě energie uložené v tucích. Důvod je jednoduchý - k získání energie z tělesného tuku je zapotřebí větší množství kyslíku, a to o celých 9 %, než u cukru. Proto se uvolňuje energie z tuku uvolňuje pomaleji než ze zásob v cukru. 

Pro spalování tuků je velmi důležité mít adekvátní zásobu cukrů v organizmu a cvičit (např. běhat) jen při mírné aerobní intenzitě. Tu poznáte jednoduše podle toho, že sice dýcháte rychleji, ale stále ještě dokážete poměrně dobře mluvit. Právě při takovéto aktivitě tělo začne za 15 - 20 minut spalovat tuky místo cukrů. Ale pozor, trénovaný organizmus začíná spalovat tuky dříve než tělo netrénovaného člověka. Pokud jste začátečník, vytrvejte o něco déle.

Nechceme vás zklamat, ale v praxi rozhodně nefunguje, že třeba při běhu ráno úplně nalačno, tedy bez optimálního množství sacharidů, spaluje naše tělo nejvíc tuků.

Před samotným sportovním výkonem, kterým chceme docílit spalování tuků, bychom tak měli s určitým časovým předstihem tělu dodat potravinu s vyšším obsahem sacharidů a nízkým obsahem tuků. Zároveň by toto jídlo nemělo před sportovním výkonem obsahovat příliš vlákniny. Každému vyhovuje něco jiného, proto je vhodné vyzkoušet, co vám sedne a jak dlouho před sportem jíst. Namátkou můžeme zmínit např. čerstvé ovoce, ovocné saláty, džusy, cereálie s trochou mléka či jogurtu nebo třeba i palačinky z celozrnné mouky.

Důležitá je nejen správně prováděná aerobní aktivita, ale i pravidelnost pohybu. Pokud tělo bude zvyklé, že je pravidelně zatěžováno pohybem a zároveň mu pravidelně dodáváme stravu, začne čerpat energii z tuků dříve.

Ze sportovních aerobních aktivit doporučujeme chůzi, mírný běh, bruslení, cyklistiku, plavání. Aktivity vyzkoušejte a klidně střídejte, ať se vám neomrzí. Zároveň je postupně doplňujte o posilování. Zpevníte tak partie, které uvedenými aktivitami nezatěžujete a zároveň si lépe vytvarujete postavu.