Pánové, co dělat, aby vám rostly vousy?

Hustota, kvalita a množství vousů závisí zejména na genetice a úrovni hormonů. I přesto ale můžete několika způsoby růst vousů podpořit.

Jezte zdravě a dostatečně odpočívejte. Může to znít jako univerzální rada na cokoliv, ale zejména pro růst vousů jsou tyto dvě pravidla velmi podstatná. Zdravý jídelníček má přímý vliv na kvalitní růst vousů a vlasů a stejně tak i dostatečný a kvalitní odpočinek či spánek. Nezapomeňte proto na jídelníček obsahující dostatek bílkovin a mastných kyselin v podobě např. vajíček, ryb či fazolí. Stejně tak si naordinujte dostatečně dlouhý spánek a v průbehu dne i aleaspoň dvacetiminutový odpočinek, aby tělo dokázalo v klidu vyvážit hladinu hromonů a redukovat stres (způsobující vypadávání vlasů) na minimum.

Dodejte tělu dostatek vitamínů a minerálů v přírodní podobě. Multivitamínové doplňky obsahují na první pohled spoustu vitamínů nebo minerálů. Jejich využitelnost ale není tak vysoká v porovnání s přirodními zdroji - potravinami. Než do sebe cpát několik tabletek multivitamínů tak spíše upravte svůj jídelníček. 

Nenechte se odradit svěděním. Mnoho můžů totiž růst vousů přeruší oholením se ve chvíli, kdy začnou rostoucí vousy svědit. Nezapomeňte, že pro kompletní růst vousů jsou potřeba alespoň čtyři týdny. Z toho většinu času cítíte potřebu škrábat se ve vousech, prostě vás budou svědit. Podobně odolejte pokušení vousy během prvního měsíce zastříhávat nebo upravovat. Vousy rostou na různých částech obličeje různou rychlostí a zastříhnout je na podobnou délku se vám tak podaří až po několikatýdenním růstu.

Pracujte s tím, co máte. Někomu roste plnovous, jinému se stěží objeví několik vousů na bradě. Každý muž je jiný a ne vždy se vám podaří pěstovat si mužný plnovous nebo strniště. Buďte spokojeni sami se sebou a nezoufejte si, pokud vám vousy nerostou tak, jak byste si představovali.