Proč kvůli umělým sladidlům nehubneme zas tak efektivně?

Pomiňme na chvíli sporné účinky umělých sladidel na naše zdraví a zaměřme se na samotné fungování těla. Oproti tomu to porovnáme s představou, kterou nám nutí prostřednictvím reklamy výrobci potravin, které jsou slazené umělými sladidly.

Naše tělo je naučeno reagovat na sladkou chuť potravin. Tu bere automaticky jako signál, že mu dodáváme potravu s vyšší porcí energie. Čeká tak, že se cukry z potravy dostanou do krvi. Kvůli tomu začne vylučovat hormon inzulín, který pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi na původní hladinu. Takto tělo funguje v normálním případě.

Pokud si dáte nápoj slazený místo cukru umělým sladidlem, reakce těla je stále stejná. Sladkou chuť opět bere jako signál, že bude muset zařídit snížení hladiny cukru v krvi. Jenže umělým sladidlem nedodáváme tělu žádné cukry, a tak tělo sice vyplaví do krvi inzulín, ale ten snížuje hladinu cukru normální, nezvýšenou. Snadno nás tak po vypití takového nápoje (nebo konzumaci jídla slazeného umělým sladidlem) brzo přepadne hlad. Tělo si nenechá líbit hladinu cukru nižší, než je běžné a právě prostřednictvím pocitu hladu nebo chuti na sladké vás dožene k tomu, že si něco brzy dáte. 

Umělá sladidla jsou v reklamním průmyslu tak trochu tajemná. Zkuste si vzpomenout - kdy jste slyšeli nebo viděli reklamu na "light" nápoj, kde bylo zmíněno sladidlo jako hlavní důvod, proč si takový nápoj koupit. Nebo aspoň reklamu, kde je vůbec umělé sladidlo zmíněno. Moc takových není, že? 

V reklamách jsou potraviny dochucované umělými sladidly vykreslovány jako ty, ze kterých nemusíte mít strach. Neobsahují přeci žádné kalorie, neobsahují žádný ten špatný cukr a vy si je (podle reklamy) můžete dopřávat bez jakýchkoliv obav. Nikde se už ale z reklam nedozvíte, jak fungují na lidský organismus. To, že po jejich konzumaci můžete snáze dostat hlad, vám přeci prodejci nebudou prozrazovat.

Vy ale buďte moudřejší a když budete váhat mezi koupí potraviny slazené umělými sladidly a nebo té slazené cukrem dejte přednost třetí variantě - takovou potravinu nekupovat vůbec. K potlačení chuti na sladké nebo chuti k jídlu stačí zvolit na správné živiny bohaté jídlo. Dnes už ho v obchodech snadno koupíte.

Co vy, upřednostňujete potraviny slazené cukrem nebo umělými sladidly?