"Light" nápoje - těžká hrozba pro vaše zdraví?

Dáváte si místo klasických sycených nápojů plných cukru radši jejich "lehkou" verzi? Máte radost, že díky tomu do sebe nedostáváte ani jednu kalorii navíc? A pídili jste se někdy po tom, co ve skutečnosti pijete místo cukru?

V posledních letech se začalo více hledět na zdravé stravování. Více na očích jsou vychrtlé modelky i vysportovaní modelové bez jediného gramu tuku. Média předkládají tento obraz jako ideál těla a mnoho lidí se ho všemožně snaží dosáhnout. Za pomoci diet, sportu i díky omezení přísunu kalorií. Nápojářské společnosti se pružně přizpůsobily tomuto trendu a uvedly na trh "light" verze nápojů. Ty neobsahují žádné cukry, při jejich pití nedostanete do těla ani jednu kalorii a navíc - podle reklamy - chutnají jako původní nápoje slazené cukrem. Čím to je, že cítíme sladkou chuť, i když v nápoji není žádný cukr? Výrobci nápojů pro nás připravili koktejl sladidel a příchutí, které dokážou náš mozek dokonale oblbnout.

Složení

Abychom měli lepší představu, co dnešní nápoje většinou obsahují, podíváme se na složení nejznámějšího nápoje - coly. Konkrétně její "zero" verze.

Podle údajů na obale je její složení: Voda, Oxid uhličitý, Barvivo karamel E150d, Regulátory kyselosti: kyselina fosforečná a citronan sodný, Sladidla: cyklamát sodný, acesulfam K a aspartam (obsahuje zdroj fenylalaninu), Aroma, Kofein

Cyklamát sodný (E952)

Toto umělé sladidlo je až 40x sladší než běžný cukr. Vyrábí se synteticky přidáním louhu sodného nebo hydroxidu vápenatého do cyklohexylaminu (používá se jako přípravek proti hmyzu a korozi nebo při výrobě plastů).

Během laboratorních pokusů bylo zjištěno, že u pokusných krys může způsobit rakovinu močového měchýře, vrozené vady, mutace a poškození varlat. Podobně v lidském těle se cyklamáty přeměňují na cyklohexylamin. Ten může být příčinou zánětů močového měchýře. Další studie toto tvrzení nepotvrdily, proto je oficiální názor, že cyklamáty rakovinu nezpůsobují přímo, ale zvyšují účinky ostatních karcinogenů. Směs cyklamátů se sacharinem totiž vyvolává vyšší výskyt rakoviny močového měchýře.

Maximální povolená denní dávka je 0 - 11 mg/kg tělesné váhy. Je zajímavé, že u nás i v EU je toto sladidlo povoleno, ale v USA nebo Norsku již zakázáno.

Acesulfam K (E950)

Je nejen sladidlem, ale i zvýrazňovačem chuti. Jeho nahořklá chuť bývá potlačována dalšími sladidly, proto je často používán v kombinaci s nimi. Nevstřebává se v lidském těle a je vylučován v moči. Studie na zvířatech údajně neukázaly žádné přesvědčivé důkazy o tom, že by se látka mohla označit za toxickou. Jiné studie naopak uvádějí zvýšený výskyt nádorů u krys krmených acesulfamem. Nicméně toxické účinky nebyly s jistotou prokázány. Obecně se má za to, že je látka v malých množstvích bezpečná.

Přijatelná denní dávka je 0 - 15 mg / kg tělesné hmotnosti.

Aspartam (E951)

Toto umělé sladidlo také zvýrazňuje aroma. Při zahřívání ztrácí svou sladkost. V těle se rozkládá na 3 látky - fenylalanin, kyselinu asparagovou a methanol. Zvyšuje chuť k jídlu. Aspartam se v těle rozkládá na methanol, proto by se měly potravinám obsahujícím tuto látku vyhýbat těhotné a kojící ženy.

Od doby jeho schválení v roce 1974 probíhají diskuze, týkající se jeho závadnosti související s možným vznikem rakoviny mozku. V roce 1996 byl, v rámci studie na krysách, dokázán zvýšený výskyt rakoviny mozku.

V běžných dávkách je konzumace aspartamu podle výzkůmů a tvrzení odborníků bezpečná. Není důvěryhodný důkaz o tom, že by látka způsobovala zdravotní problémy, byla karcinogenní nebo neurotoxická. Nicméně bylo zjištěno a studiemi potvrzeno, že aspartam může narušit metabolismus aminokyselin a struktur proteinů, integritu genetického materiálu, nervové funkce, hormonální rovnováhu.

Aspartam ale obsahuje aminokyselinu fenylalanin. Ten je nebezpečný pro osoby s vrozenou poruchou metabolismu, tzv. fenylketonurií. Snižuje kyselost moči, a tak zvyšuje riziko vzniku infekce. Pozor by si měli dávat lidé citliví na tuto látku - po nežádoucích účincích, které u nich Aspartam vyvolal, např. závratě, bolení hlavy, vyrážky, poruchy chování u dětí, by se měli její příští konzumaci vyhýbat. 

Žádné cukry, ale...

Při konzumaci umělých sladidel v nápojích nebo potravinách si mozek myslí, že jsme do těla dostali cukry a vyšle informaci pro jejich zpracování. Tělo ale žádné cukry nepřijalo, proto dává mozku zpětnou vazbu, že potřebuje ještě dodat ty cukry, které mají být zpracovány. Díky tomuto začarovanému kruhu máme ve finále větší chuť na sladké než kdybychom sladili cukrem.

Při občasné konzumaci nápojů s úmělými sladidly by toto na naše zdraví nemělo mít žádný vliv. Rozhodně ale nedoporučujeme jejich konzumaci ve velkém množství. Pokud máte chuť na sladké, dejte si radši jako nápoj vodu a po jídle kus sladkého ovoce. Nebudete tak do svého těla zbytečně dostávat chemická, zdraví neprospívající, sladidla.