Léto je tu - nebuďte suchaři, pijte!

Základem pitného režimu je samozřejmě příjem dostatečného množství tekutin - tuto poučku známe všichni. Voda tvoří 60% těla a je potřebná v každém procesu, který v těle probíhá. Pokud tělu nedodáme tolik tekutin, kolik je potřeba, může dojít k dehydrataci, slabosti i vyčerpání. Jak tedy zajistit, aby váš příjem tekutin byl přiměřený i během horkých dnů?

Vodu mějte vždy po ruce

Na cestu do práce nebo z práce, na procházku, k řízení - všude si s sebou berte lahev s vodou. V práci pak mějte na stole sklenici s vodou, abyste se nemohli vymlouvat, že "není čas" na to, dojít si pro vodu. Uvědomte si, že za den bychom měli vypít alespoň 2,5 - 3 litry vody, aby organismus nestrádal. A pokud se více hýbete nebo je horko, množství se adekvátně zvyšuje! Není tedy od věci mít vodu po ruce.

Šťavnaté ovoce

Jezte více čerstvého ovoce nebo zeleniny. Právě ovoce a zelenina jako jsou pomeranče, jablka, jahody, meloun, okurky nebo rajčata obsahují mnoho vody a přispějí tak k vašemu pitnému režimu. Navíc příjemně osvěží svou chutí.

Sůl není nad zlato

Při pitném režimu rozhodně ne. Vyhněte se slaným jídlům nebo jídlům s dochucovadly - jako například chipsy a tyčinky s příchutěmi. Podobně také hodně kořeněná jídla. Příliš mnoho soli nebo koření v jídlech totiž je příčinou žízně.

Vodu ke kávě, prosím

Zvykněte si ke každému šálku kávy nebo silného čaje (černého a zeleného) dát sklenici vody. Čaj i káva se sice počítají mezi tekutiny, ale obsahují kofein. Ten má diuretické účinky, v češtině tak stimuluje tělo k vyššímu vylučování vody.

Na jihu pijte víc

Když jedete do krajin, jejichž klima je horké a vlhké, potíte se víc. Proto na takové dovolené i pijte víc, než jste zvyklí. I v domácím podnebí ale nezapomeňte pít v situacích, kdy se dostanete do horkého nebo dokonce horkého a vlhkého prostředí - například po návštěvě sauny nebo páry.

Pokud se potíte víc, než je zdrávo

V případě, že z vás teče pot ve velkém i v situacích, kdy k tomu není důvod, doporučujeme návštěvu vašeho lékaře. Nadměrné pocení může mít totiž více důvodů - ať už to jsou špatně fungující potní žlázy, viróza, ale i hormonální změny nebo dokonce diabetes.