Přežijte vánoční úklid v klidu

 

Plánujte na papíře

 

Druhá polovina listopadu je nejvhodnější čas začít vánočně plánovat. Umístěte si blok nebo papír na místo, kudy doma často procházíte. Třeba na lednici. Na tento papír si začněte sepisovat vše co byste rádi letos do štědrého dne stihli vyřídit. Pokud se podaří nějaký úkol hned i splnit, škrtněte jej. To proto, aby bylo vidět, že už byl dokončený. Seznam se rychle plní. Úkoly přibývají a jak to vypadá, opět se jako každý rok nestihne vše včas dokončit. Co s tím?

 

Zavzpomínejte si

 

Vánoce jsou každý rok. Pořád dokola se opakují některé činnosti. Ať už ty oblíbené nebo nenáviděné. Vytvořte si tedy ještě jeden seznam. Na něj napište všechno co jste v předvánočních přípravách stačili udělat před rokem. Tento seznam je určitě o mnoho kratší než ten plánovací. Je to jasným důkazem toho, že by se ani letos nestihlo udělat včas všechno. Každý nesplněný úkol, který si člověk přál dokončit zbytečně zvyšuje napětí a výsledkem může být i předvánoční deprese. Takové svátky si snad nejde ani krásně užít. je škoda, když se dnes lidé mnohdy těší víc na to až všechny ty svátky skončí než na Vánoce samotné.

 

Škrtejte

 

U každé činnosti se dá přibližně odhadnout jak dlouho trvá ji vykonat. Na nákupy dárků někomu stačí den, jiný potřebuje dnů několik. Stejně tak předvánoční úklid netrvá všem stejně. I na to cukroví a vaření je potřeba s časovou rezervou počítat. Každý však ví jak dlouho ta která činnost trvá právě jemu. Položte si tedy oba seznamy vedle sebe a začněte škrtat. Na tom letošním by rozhodně nemělo být víc aktivit než je na tom vzpomínkovém z loňského roku. Našli jste i činnosti, které se na obou seznamech neopakují? To je dobře. Když vyškrtnete z plánovacího seznamu všechno co nebylo na loňském seznamu, získáte časovou rezervu. Do té si může každý naplánovat něco jiného. Nebo taky ne. Ono není vůbec marné, když je člověk na ty svátky aspoň trochu odpočatý.

 

Udělejte si před Vánoci čas i na sebe. Naplánujte třeba malý výlet s dětmi nebo jen zajděte posedět s přáteli u sklenky něčeho dobrého. Co se nestihlo za celý předchozí rok, před Vánoci stejně nedoženete. A bez tolika stresu můžou i ty svátky být zase krásné jako v dobách kdy jsme byli dětmi.