Ticho na lékařský předpis

 

Ticho čistí mysl

 

Na co se dá myslet ve chvíli, kdy okolo nás není nic co by mohlo rozptylovat? Vlastně na cokoli. V tichu je těžké se naplno soustředit na konkrétní myšlenky. Po chvíli se nám samy rozutečou. Nechme tedy svoji mysl volně plynout a uvidí se kam nás zavede.

 

Ticho přináší klid a radost

 

Pokud pobyt v tichu pojmeme jen jako jednorázový pokus, budou účinky jiné než když se ticho stane prostředkem k relaxaci. Snad každý má v životě nějaké starosti. Malé, větší a někdo se ve starostech doslova topí. V první chvíli nás čas strávený v tichu a o samotě nutí se těmito starostmi naplno zabývat. Můžeme nabýt i pocitu, že nás úplně pohlcují. Opak je však pravdou. V tichu starosti vyplouvají na povrch a díky neschopnosti naší mysli se na ně soustředit se stávají jen hlučným zmatkem. Opravdové léčivé ticho musí být navenek i uvnitř.

 

Ticho probouzí fantazii a bystří smysly

 

Když se chvíle ticha stanou naším pravidelným průvodcem, můžeme se snáze uvolnit a dopřát si myslet jen sami na sebe. Nemusí to být reálné sny. Můžeme ve ztichlé mysli rozvíjet libovolné fantazie. Nemusí být skutečné, ale můžou. Co třeba začít krásnou vzpomínkou. Je to jen naše fantazie a nic ji nesmí omezovat. Ticho je vzácné a tak je třeba k němu přistupovat.

 

Ticho léčí

 

Snad každý někdy viděl film, kde do ticha hlasitě zní tlukot lidského srdce.

Ticho skutečně zvyšuje naši srdeční aktivitu. A ne málo. Čas strávený v tichu navíc snižuje stres. Tyto faktory spolu s dalšími výrazným způsobem posilují naši imunitu. A to se hodí nejen v zimě.