Papírové kapesníky nebo látkové

 

Bacily, viry, bakterie a nečistoty

 

V tomto ohledu jednoznačně vedou kapesníčky papírové. Člověk je ovšem do života od přírody vybavený notnou dávkou imunity. Papírové kapesníčky jsou však úplně čisté. S jejich výhradním používáním ztrácí naše tělo potřebu se tolik bránit. Traduje se, že s látkovým kapesníkem trvá rýma déle, ale s papírovými je častější. Žádná odborná studie na to však není, tak není třeba hned měnit své zvyky. Každopádně co do čistoty je jednoznačným vítězem kapesník látkový.

 

Úspora

 

V souboji čistoty papírové kapesníčky s velkou převahou potáží ty látkové. Z pohledu šetření už to tak jednoznačné není. Papírové kapesníky se vyrábí zásadně z nového papíru. Žádný výrobce se jen tak nebude pouštět do recyklovaných. Nebyly by tak jemné a šetrné. Proto také je jejich cena o něco vyšší než by byly právě papíry recyklované. U látkových kapesníků vydáme největší částku při jejich pořizování. Praní a žehlení už jsou pak finančně zanedbatelné položky. Nikdo přece nepere nebo nežehlí jen jeden kapesník. Svojí velikostí se v prádle úplně ztratí. Takže v této kategorii nevyhrává ani papír, ani textilie.

 

Ekologie a šetrnost k životnímu prostředí

 

Jak už bylo napsáno, papírové kapesníky se nikdy nevyrábí z recyklovaných materiálů. Právě naopak, po použití tvoří nemalou část odpadu, který se dál nezpracovává. Ani látkový kapesník však není k životnímu prostředí nejšetrnější. Na jeho výrobu se používá nejčastěji bavlna nebo len. Především bavlna je velmi náročná na množství a kvalitu vody. Navíc roste na místech, kde je čistá vody vzácnější. Zpracování na látku se pak neobejde bez množství chemie. Ani praní se bez chemie ve většině domácností neobejde. Přesto je látkový kapesník k životnímu prostředí o mnoho šetrnější než papírový. Látkový kapesník se dá používat opakovaně, kdežto papírový končí po jednom použití v odpadu. V ekologii je tak jasným vítězem látkový kapesník.

 

Nic nebývá tak jednoznačné, jak se může zdát na začátku. Ani u tak obyčejné věci jako je kapesník to není jinak.