Aplikace, díky kterým půjde sport lépe

Při letních sportech často potkáváme ostatní sportovce se sluchátky v uších, případně občas zírající do svého mobilního telefonu. Ti, kteří zrovna nekontrolují SMS nebo nehledají občerstvení na internetu, možná sledují jednu z aplikací, která dokáže prozradit spoustu údajů o sportovním výkonu a zároveň motivovat.

Sportovních aplikací pro chytré telefony je velké množství, většina z nich vám ale poskytne podobné údaje. Nemusíte být žádný sportovní nebo počítačový maniak, snadno se v nich zorientujete a ovládání většiny z nich je intuitivní.

Jak to funguje?

V aplikaci pouze vyberete aktivitu, kterou jdete podnikat a pak vám už podle nastavených hodnot počítá spálené kalorie a podle GPS délku trasy, rychlost, převýšení a další. Pokud o sobě zadáte i pár údajů jako je pohlaví, věk, výška a váha, budou vypočítaná data o něco přesnější.

Co se dozvím?

Základními údaji, které vám každá rozumná sportovní aplikace poskytne, jsou:

  • množství spálených kalorií
  • průměrná rychlost v jednotlivých úsecích
  • průměrná rychlost celková
  • aktuální rychlost
  • celkový čas
  • čas potřebný k překonání 1 kilometru
  • mapa, kudy vaše trasa vedla s detailním rozepsáním jednotlivých kilometrů a zastávek

Data najdete samozřejmě uložená v aplikaci a zároveň si můžete nastavit intervaly, ve kterých vám je aplikace bude říkat přímo během sportovního výkonu.

Pokud používáte aplikaci častěji, můžete si nastavit svou oblíbenou trasu a stanovovat cíle, případně porovnávat své jednotlivé výkony. Stejně tak – podobně jako na sociálních sítích – můžete přidávat své přátele používající stejnou aplikaci a s nimi potom sdílet povedené výkony.

K čemu to je?

Když si odmyslíte sociální rozměr, který je dnes běžný u všech aplikací, mohou vám sportovní aplikace pomoci se ve sportu zlepšovat. Máte tak lépe pod kontrolou svůj výkon. Zároveň sledování vlastních sportovních zážitků je dobrou motivací vidět, že se posouváte kupředu.