Co je jin a jang a jak tradiční čínská medicína léčí

Čínská medicína už pomáhá léčit přes 5000 let. V posledních letech je i díky mnoha studiím vědecky ověřeno, že léčba opravdu funguje. Není tedy divu, že čínskou medicínu volí jako svou léčbu stále více lidí. Mohou tak posoudit svůj zdravotní stav nejen pohledem západní medicíny, která popíše samotný problém (a navrhne jeho řešení), ale i z pohledu východní medicíny, která se zaměřuje i na to, proč zmíněný zdravotní problém vůbec vznikl a jak se mu dá předcházet.

Jakým způsobem čínská medicína léčí

Mnoho lidí si při vyslovení spojení "tradiční čínská medicína" automaticky vybaví akupunkturu. A mají pravdu - pomocí akupunktury, tedy napichováním konkrétních bodů v těle velmi tenkými jehličkami, se pomáhá uvolnit energie. Ta podle čínské medicíny proudí několika různými drahami v těle a když se proud zablokuje v některém místě, dochází ke zdravotním obtížím.

Čínská medicína ale není jen o akupunktuře. Ani tady nejde bokem správný pohyb ani zdravá strava - oboje jak prevence onemocnění. K léčbě a prevenci se zároveň využívá síla různých směsí bylin namíchaných podle starodávných - a tisíciletími ověřených - receptur.

Seminář Byliny tradiční čínské medicíny pořádá Vital Institut v sobotu 16.11.2019 v Praze.

Co znamená jin a jang

S tradiční čínskou medicínou se pojí i jin a jang. Jejich vyobrazení známe všichni - onen černobílý kruh rozdělený vlnou a v každé z částí s kruhem opačné barvy. Co ale znamenají tyto dvě slova? "Podle čínské filozofie musíme pro pochopení energie jin a jang jít do doby před začátkem vesmíru, před velkým třeskem," vysvětluje Vladimír Hirka, zkušený terapeut tradiční čínské medicíny a spolumajitel Vital Institutu. "Právě zde se podle čínských mýtů objevuje jin a jang - tedy dvě odlišné síly, z nichž později vzniklo pět základních prvků."

 

Jin a jang jsou podle čínské filozofie vysvětlením všeho, co se děje kolem nás. Každý jin má v sobě kousek jangu a jang zase kousek jinu. Přitom jsou v rovnováze - když jin dosáhne vrcholu, zdrodí se jang a jin postupně ustupuje. V životě můžeme pozorovat toto balancování sil doslova každý den. Den přechází z rána do poledne, kdy je slunce nejsilnější a poté začne ustupovat. Později se den změní v noc a z noci pak přechází opět do dalšího dne. 

Podobně se podle jin a jangu mohou rozdělit lidé:

  • člověk jang - dynamický, rychlý člověk, žije rychle a naplno, má tisíc aktivit a nezastaví se
  • člověk jin - vyhovuje mu pomalejší styl života, je rozvážnější, klidnější a dobře se dokáže soustředit jen na omezený počet aktivit

A právě i v životě by se člověk měl naučit vyrovnat balanc obou sil, aby díky tomu žil zdravěji. 

 

Přidejte se na kurz instruktora jógy v Praze nebo Brně a najděte svůj balanc