Superpotraviny nejsou vždy úplně super. Záleží i na původu

Také patříte mezi ty, kdo podlehli některému novému módnímu trendu a snaží se jíst nejen zdravě a kvalitně, ale zařazují do svého jídelníčku i všelijaké bio a superpotraviny? V tom případě je vaše snaha chválihodná a nejspíš žijete v přesvědčení, že pro své tělo a zdraví děláte to nejlepší. Jenže ona to nemusí být tak úplně pravda. To, co kupujete, nemusí být tím, co skutečně koupit chcete. Jak je to možné?

Příkladem za všechny může být takzvaná quinoa. Jedná se o semínka, která se také odborně nazývají merlík čilský. Leckdo jim přezdívá též „poklad Inků“. A poklad to skutečně je, protože tato původně vysokohorská rostlina pěstovaná ve značných nadmořských výškách pohoří And v sobě obsahuje živiny, které lidské tělo nadmíru ocení. V semínkách najdeme hned osm esenciálních aminokyselin, které se takhle pohromadě nenacházejí ve skoro žádné jiné potravině. Je v ní i hodně vápníku, draslíku a bílkovin a dalších důležitých živin. Doma si s quinoou můžete poradit mnoha různými způsoby, protože je to druh obiloviny, takže fantazii se meze nekladou.

Zdá se vám to skvělé a nechápete, kde je problém? Problém je právě v tom, co kupujeme. Zkuste si přečíst etiketu a zaměřit se zejména na zemi původu. Je to Chile? V tom případě je vše v pořádku. Ale dost možná se dočtete, že vaše draze zakoupená semínka pocházejí z Číny, Indie nebo USA. Což už problém může být, protože pro pěstování jsou tu jiné podmínky i jiná nadmořská výška a v důsledku toho semínka neobsahují vše to, co správně mají. Jsou zkrátka ochuzená o živiny. Mánie kolem superpotravin je tedy občas přehnaná.

Na původu záleží 

Druhou velmi oblíbenou superpotravinou je avokádo, které je hojně propagované a prodává se čím dál více. Však je po něm také v zemi jeho původu, kterou je hlavně Mexiko, velká poptávka a vývoz rok od roku stoupá. Což by mělo znamenat, že ekonomika Mexika z toho má radost. Nikoliv však příroda. Vznikají tu další a další plantáže, některé i nelegálně a na úkor jiných rostlin a stromů, které jsou zbytečně kácené.

U exotických superpotravin se tedy zajímejte o zemi původu a vybírejte nejlépe ty, které pocházejí z původních oblastí pro pěstování. Nebo zvolte ty, které snadno seženete i díky pěstování nebo produkci Česku - ať už je tou superpotravinou kefír, slaďoučká moruše nebo třeba zelený ječmen. I u nich totiž platí, že čím čerstvější jsou, tím lépe pro zdraví.