Etiketa v posilovně - nebuďte za burany

Do posilovny chodí většina z nás potěšit své tělo pohybem a vybít se z celodenního stresu. Ve fitness centrech bývají občas pravidla sepsána někde na papíře, ale málokdo je čte. Občas se proto z původně zamýšleného relaxu může stát i nepříjemný zážitek díky lidem, kteří u návštěvy fitka nepřemýšlí nebo jsou prostě jen sobečtí.

Zjistěte z našeho článku, co lidi, kteří pravidelně chodí posilovat nebo jen protáhnout tělo do fitka, štve za chování nejvíc.


Jsi nemocný? Zůstaň cvičit doma

Hlavně v zimních měsících se v posilovně objeví občas člověk, který pochrchlává a pokašlává. Vrcholem všeho je pak, když z kapsy tepláků vytáhne kapesník, dlouze se do něj vysmrká a pak ho vrátí zpět. To vše ve fitness rukavicích, kterými pak rovnou zvedá činky. Pochrchláváním kolem sebe snadno šíří člověk viry - obzvláště v uzavřeném prostoru plném lidí, jakým posilovna je. Obzvlášť pak když se dotýká věcí, které po něm používají jiní.

Při příznacích nemoci berte také ohled na své zdraví - zdravý pohyb může pomoct vyplavit toxiny těla, ale pokud je tělo oslabené nemocí a má co dělat při boji s viry, neodrovnejte ho úplně ještě další zátěží.

Rada od trenérů: Pokud se necítíš dobře nebo na tebe skočila rýmička, vynech návštěvu posilovny do doby, než ti bude líp. Zkus náhradní varianty např. v podobě cvičení s vlastní váhou doma.

Holky, pokecejte si. Ale ne na pásu

Tuhle situaci zažil určitě každý, kdo občas navštěvuje posilovnu. Dvě nebo víc "princezen", tedy upravených a dokonale sladěných slečen, které zaberou pásy vedle sebe a na nich se procházejí. Na tom by nebyl nic špatného, zaplatili si přeci vstup a mohou tak na všechny stroje. Když ale takto jdou 40, 50, 60 minut a místo soustředění se na pohyb probírají všechny možné soukromé zážitky, zejména v odpoledních hodinách blokují stroje pro ty, kteří se přišli opravdu hýbat (a čekají, až se pásy uvolní).

Rada od trenérů: Holky, lepší než chůze na pásu je chůze venku. U ní stihnete probrat stejné množství informací a navíc i spálíte víc kalorií než na pásu. Pokud to s pohybem myslíte vážně, v posilovně využijte běžecký pás nebo jiné trenažéry spíš k vysokointervalovému tréninku. Během něj se opravdu zapotíte a spálíte kalorie. Navíc tak nebudete blokovat stroj déle než dvacet minut.

Neuduste ostatní svou voňavkou

Nikdo z nás nechce ve fitku obtěžovat ostatní pachem svého potu. Naštěstí většina lidí, kteří sportují, si je vědoma, že ke sportu patří vyšší míra pocení se a používají tak deodoranty nebo voňavky. Průšvih ale je, když to s voňavkou přeženete - byť s dobrým úmyslem. Jakmile se sportem zahřejete, začne vůně působit o to intenzivněji a ostatní taková silná rána do nosu spíš naštve než potěší.

Rada od trenérů: Věřte, že málokdo chce strávit hodinu pohybu na místě, kde něco intenzivně voní. Před cvičením tak použijte lehký deodorant nebo antiperspirant a drahou voňavku si šetřete na odchod z posilovny. Budete tak vypadat líp a zároveň i krásně vonět.

S jednoručkami cvičte dál od jednoruček

Chlapi i ženy se rády při cvičení s činkami pozorují. To je správné, protože díky tomu můžete vidět průběh celého cviku a lépe korigovat sami sebe, pokud děláte něco špatně. Pokud takto cvičíte s jednoručkami, rozhodně s nimi nestůjte u stojanu na činky, odkud jste je vzali. V posilovnách bývá dost místa i dále od tohoto stojanu a vy tak nenaštvete ostatní, že jim blokujete "tu jejich" činku svým tělem.

Rada od trenérů: Pokud nedokážete odhadnout váhu činky vhodnou pro vás, zeptejte se trenéra. Nebo postupujte vzestupně od menších vah činek - vyzkoušejte s nimi provést cvik a pokud zvládnete méně než 8 opakování s touto váhou, je pro vás příliš těžká. U výběru činek ale nestůjte dlouze u stojanu a už vůbec u něj necvičte.

Respektujte právo ostatních na klid

Do posilovny si lidé chodí zacvičit, ale tím i odreagovat po celodenním stresu v práci nebo ve škole. Málokdo tak touží po tom i ve fitku poslouchat hlasité hovory nebo telefonáty ostatních. Stejně tak děsivě působí na ostatní, když osvalený chlápek hlasitě heká u každého provedení cviku.

Rada od trenérů: Nikdo vám nebude zakazovat v posilovně mluvit nebo hekat. Ale pokud nechcete, aby si o vás ostatní mysleli, že jste hulvát, respektujte pravidlo - čím méně hluku, tím lépe. Stačí přeci, že slyšíte hudbu, která v posilovně hraje.