Dýňová semínka: Odpad nebo pomocník pro dobrou náladu?

Dýňová sezóna už je v plném proudu. Samotnou dužinu dýně využijete na skvělou polévku, dýňový koláč a množství dalších dýňových receptů. Co ale se semínky, která se k vaření nehodí? Upražte je a udělejte si z nich super zdravé “zobání” k televizi.

Zinek pro imunitu

Dýňová semena obsahují velké množství zdraví prospěšných látek. Najdete v nich minerály, železo, draslík, fosfor i hořčík. Zastavme se ale u zinku, toho totiž jedna hrst dýňových semínek obsahuje cca 2 mg, tedy přibližně pětinu denní potřeby. Právě zinek podporuje imunitu a zajišťuje správné vnímání chutí a vůní. Dále má příznivý vliv na mužské reprodukční orgány a doporučuje se při problémech s prostatou.

Kromě minerálů vám dýňová semínka dodají také vitamín B3, jehož nedostatek může způsobovat nespavost a nechutenství. Jedna hrst obsahuje přibližně 9 procent doporučené denní dávky. Dále spolu s lahodnout oříškovou chutí semínek sezobete i vitamíny E, A a D.

Dýňová semínka na dobrou náladu

Dýňová semínka mají přímý vliv na hladinu serotoninu. Stimulují jeho vyplavování v mozku, čímž nám pomáhají udržet si dobrou náladu a bojovat s depresí. Přejídat by se jich tedy už neměli pacienti, kteří se léči pomocí antidepresiv.

Dýňová semínka by se proto měla stát významnou součástí zdravé snídaně či svačiny. Mix semínek s jogurtem je plnohodnotný začátek dne a zeleninový salát se zálivkou a dýňovými semínky je lehkým a zdravým obědem či večeří.

Cenný zdroj bílkovin a mastných kyselin

Jediná hrst dýňových semínek obsahuje cca 8 gramů bílkovin, tedy 15 - 18 procent denní doporučené dávky pro dospělého člověka. Oproti tomu vám toto množství dodá jen 4 gramy sacharidů, z toho polovina se schovává ve vláknině. I malé množství dýňových semínek vás tak pomůže zasytit a minimalizovat vaše chutě na další jídlo. V dýňových semenech najdeme i velmi hodnotné tuky, esenciální mastné kyseliny skupin Omega 3 i Omega 6 a celou škálu aminokyselin.

Domácí pražená dýňová semínka

Takže až vydlabete dýni, semínka rozhodně nevyhazujte. Namočte je to misky s vodou, očistěte od zbytků dužiny a nechte oschnout na pečícím papíře.

A jak správně semínka opražit? Můžete buď nasucho na teflonové pánvi, nebo v troubě na 180 °C. K ochucení použijte sůl a směs bylinek (třeba sušený česnek nebo chilli) a pár kapek olivového oleje.

 

 

Číst dál:

Co nejlépe snídat, abyste správně nastartovali svůj den?

Na podzimní náladu pod psa pomůže relax a bylinky

Zdravé varianty nezdravých českých jídel