Potraviny, které podporují silné kosti

Sušené švestky

Pokud vám rostou švestky na zahradě, máte vyhráno. A pokud ne, sušené švestky se prodávají ve všech obchodech se zdravými potravinami. Sušené švestky totiž obsahují velké množství antioxidantů, zejména polyfenolů, které obecně podporují zdraví celého těla včetně kostí. Navíc jsou sušené švestky bohaté na vitamín K, který podporuje správné hospodaření těla s vápníkem.

Díky tomu sušené švestky podporují pevné kosti a fungují i jako částečná prevence ztráty jejich hustoty.

Ořechy

Ořechy jsou známé pro svůj vysoký obsah zdravých tuků, které podporují zdravé fungování organismu, zejména krevního oběhu. Když ale pomineme tuky, mix ořechů je dobrou volbou právě i pro podporu zdraví vašich kostí díky koktejlu minerálů, které obsahují. Třeba mandle obsahují velké množství hořčíku. A hořčík je minerál, který kosti obsahují ve velké míře. K tomu mandle obsahují i velké množství vápníku, který je pro kosti zásadní.

Pistácie kostem dodají také hořčík. Zároveň jsou to ořechy s nejvyšším obsahem draslíku a vitamínu B6. Dostatečný přísun draslíku souvisí s dobrou hustotou kostí. Vitamín B6 zase pomáhá uržovat v těle nízkou hladinu homocysteinu, tedy škodlivé aminokyseliny, která může být příčinou vzniku civilizačních chorob.

 

Špenát

 

Špenát je potravinou, která má vysoký obsah vitamínu K. Už jen půl hrnku špenátu dodá tělu celých 500 procent doporučené denní dávky tohoto vitamínu.

A v čem je vitamín K tak skvělý pro kosti? Pomáhá při stavbě kostí a jeho nedostatek v těle se projevuje nízkou hustotou kosti. Podle výzkumů právě vitamín K může pomoci předcházet riziku zlomenin kostí. Kromě toho nesmíme zapomenout zmínit, že špenát je skvělým rostlinným zdrojem vápníku, ale také hořčíku, vitamínu C a fytonutrientů. Dohromady tak špenát přispívá k podpoře zdravých kostí.

Co pro zdravé a silné kosti kromě mléčných výrobků doporučujete vy? Pište do komentářů.