Alkohol je nejen nepřítel diet

V české republice je přibližně 1,5 milionu alkoholiků, tedy lidí, kteří si alkohol nedokáží odepřít. Vezmeme-li počet dospělých v ČR, dojdeme k otřesnému číslu, že na jednoho alkoholika přijde pouze 5 zdravých jedinců! Proč je na tom ČR tak špatně a jak poznat, že se řítíme do jisté záhuby?

Alkohol je v každém případě droga, k naší škodě taková, která se dá legálně získat velmi snadno. O cigaretách je toto všeobecně známo a přitom je kuřáků pouze dvojnásobné množství, jako alkoholiků. Není divu, v našich končinách má pití dlouhou tradici a velmi často se vysvětluje tím, že země, kde je méně slunce, delší zimy mají k alkoholu blíž. Co taky dělat v zimě, že? Podobné vysvětlení je v dnešní době úsměvné, máme spoustu kulturního vyžití. V práci trávíme podstatně delší část dne a přitom pijeme stále. Co je ale horší, alkojhol je brán jako samozřejmá věc a abstinence je něco naprosto nepřijatelného. Podobně to bývalo kdysi i u cigaret, ale to se naštěstí podařilo zlomit, alkoholu ale tento mýtus vládne stále. Vždyť jedna sklenička nikomu neublíží a doktoři dokonce skliničku vína doporučují pít denně! Ano, podobné vysvětlení se dá akceptovat a alkohol sám o sobě do těla patří - i naprostý abstinent nějaký alkohol v krvi má, protože je to přirozený produkt našeho metabolismu. Varování ale přichází, pokud se z alkoholu stane návyk.

Alkohol svou zlou tvář ukáže velmi snadno v těžkém období našeho života. Je velmi snadné v takovém okamžiku sáhnout po droze, která otupí naše smysly a usnadní zapomenout na naše tápení. O to snažší je sáhnout po nejdostupnější droze - alkoholu. Z jedné skleničky se stane láhev a to už neobhájíte u žádného lékaře.

Jak poznat, že mám problém s alkoholem?

Stačí si odpovědět na pár otázek:

  • Myslíte na alkohol?
  • Pijete tajně?
  • Pití si zdůvodňujete? - i kdyby racionálnímy důvody
  • Když se opijete máte výpadky paměti?
  • Po vystřízlivění, máte pocit viny?
  • Pijete sami, nebo i přes den?

Pokud jsou jen některé odpovědi kaldné, můžete to brát jako vztyčený ukazováček. Pokud je kladná většina, vyhledejte pomoc.

Jak řešit závislost na alkoholu?

Pokud máte pocit, že byste měli začít svůj problém řešit, máte polovinu práce za sebou. Nejdůležitější totiž je, přiznat si problém. Ať je to jak chce, na tohle sami nemáte. Vyhledejte pomoc ve formě psychoologa, protože alkoholismus je zkrátka psychycký prolém. Nikdo nezačne pít jen proto, že rodiče pili. a Vždy existuje nějaký spouštěč a na takové bříme je jeden člověk málo. Lékař v takovém okamžiku ví co je třeba dokáže pomoci například vhodnou medikací. Nutně tedy nemusí být léčba alkoholismu spojena s hospitalizací v léčebně.

Nejsnažší je ale nikdy se do takové situace nedostat. Své problémy řešte jinou drogou - třeba sportem. Věřte, že při běhu dostanete jiné myšlenky, než ty které vás trápí. Po chvilce si začnete užívat krásy přírody kolem sebe, nebo radost ze zdokonalování sama sebe.