Jak pečovat o pokožku v zimě?

Pokožka je vyjímečná svoji elasticitou, dokáže se přizpůsobovat prostředí a teplotě a tím zachovává svoji celistvost. Právě pro tuto vlastnost je klíčová vlhkost, které se jí  v zimích měsích nedostává. Zimu a chlad provází snížená vlhkost ovzduší a vyzušování pokožky je v daleko větší míře než po zbytek roku. Logicky jsou k tomu náchylnější lidí se suchou pokožkou a nebo smíšenou pletí. Chladný vzduch způsobuje, že v horních vrstvách kůže proudí krev méně, aby se neochlazovala a  tím se pokožce nedostává tolik vlhkosti zevnitř.

Jediná rada je doplňovat hydrataci externě, tedy použít něco, co vytvoří ochranný film na pokožce a zabrání jejímu vysychání. Během léta se podobný ochranný obal vytváří sám, potíme se a to způsobí, že se pokožka promaže a zároveň zvlhčuje. V zimě je tedy extrémně důležité vytvořit film ručně. Ideální jsou krémy, které jsou hutné a hodně mastné. Obvzláště části těla, které jsou vytstaveny vlivům prostředí je třeba mazat pečlivě a často. Ruce, tváře, ale také krk a šíji můžeme promazat klidně vícekrát denně. Rozhodně by k tomu ale mělo dojít vždy bezprostředně po koupeli - tehdy je ideální použít tělové mléko na celé tělo.

Nesmíme zapomínat ani na rty, vyvarujte se olizování rtů a místo toho použijte balzám na rty. Pamatujte ale, že je velmi snadné vytvořit si návyk na balzám, nebo rtěnku. I zde tedy platí, že vše je třeba dělat s mírou. Abychom rtům pomohli i přirozenou cestou, nezapomínejme na vitámín B, který zejména rtům výborně prospívá.

I když nohy nejsou přímo vystaveny nepřízni počasí, v zimě jim věnujte větší péči také. Prvním důvodem je, že jsou zavřeny v botách daleko delší dobu, než je tomu v létě a druhým důvodem je, že v zimních měsících je o dost snadnější zapomínat na pitný režim. Jak jme už zmínili, vlhokost je pro pokožku klíčová a když se jí nedostává dochází k praskání pokožky. Nejvíce k tomu dochází právě tam, kde je kůže napnutá a namáhaná, tedy paty bývají kritické místo. pokud ale denně použijeme krém, který řádně vmasírujeme, můžeme se podobným problémům vyhnout.

Pokud si tedy shrneme důsledky zimy, je nám jasné, že k základní výbavě patří krém, balzám a láhev s vodou. Nezapomínejte na to.