Ulehčete si hubnutí, přestaňte používat tato slova

Ne...

Znáte to určitě také. "Když nebudu cvičit, nezhubnu snadno." - "Kvůli nezdravému jídlu se mi nepodaří zhubnout tolik, kolik chci." - "Nezvednu větší váhu, protože nemám pořádné svaly." Předponu ne používá většina z nás často a obvykle i celkem rádi. Její pomocí zdůrazňujeme, co se nám daří jinak, než si představujeme nebo z čeho jsme rozčarováni.

Zatímco nám pomáhá "ne" zbavit se stresu nebo vyjádřit emoce, na naše okolí působí takový přístup hodně negativně. Sami vnímáme škarohlídy, že často přehánějí. Vzpomeňte si na nějakou situaci, kdy jste v duchu nad negativním člověkem mávli rukou a řekli si, že zbytečně přehání. Přesně tak vás může vnímat vaše okolí, když používáte "ne" přístup.

Pokud jste nastaveni na negativní vyjadřování emocí, může vám toto krátkodobě pomoci ulevit si od stresu. Dlouhodobě vás ale takový přístup brzdí, zůstáváte kvůli němu na jednom místě a nebo se posunujete k cíli jen velmi pomalu. Ono je totiž často snazší znegovat, co se vám daří hůře nebo vůbec. Pak taková věta zní jako omluva pro vás samotné.

Pozitivní životní postoj vám naopak dokáže otevřít oči i vás motivovat. Je poměrně snadné ho v sobě "aktivovat". Než vyjádříte negativní emoci, odeberte od všech slov, která začínají na "ne" právě tuto předponu. Pak už jen řekněte větu nahlas. Uvidíte, že vás samotné takový přístup může motivovat.

  • "Když budu cvičit, zhubnu snadno."
  • "Kvůli zdravému jídlu se mi podaří zhubnout tolik, kolik chci."
  • "Zvednu větší váhu, protože mám pořádné svaly."

Hned to zní pozitivně, souhlasíte? Všimněte si, že taková prohlášení jsou okolím vnímána se zájmem. Vy díky nim působíte sebevědoměji, protože si stojíte za vyjádřením, které už samo zní dobře. Když si vás lidi začnou s takovým postojem spojovat, začnout mít i zájem o vaše rady, a to vás pak dokáže motivovat k dalšímu posunu k cíli.

Zbavit se "ne" postoje tak může být i dobrým začátkem pro vaše hubnutí nebo snahu dostat se zpět do formy. Držíme vám palce.