Mají proteinové doplňky nějaké vedlejší účinky?

Jeden z nejprodávanějších druhů proteinů je whey protein, tedy syrovátkový izolát s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuku. Díky tomu je tento proteinový doplněk pro budování svalů velmi populární. A populární je také díky efektu na růst svalů, který je díky čistotě a složení takového doplňku velmi rychlý.

I tento "čistý" doplněk pro budování svalů má ale své vedlejší účinky. A to zejména při přehnaných dávkách nebo dlouhodobém užívání.

Zjištěné vedlejší účinky nadměrného užívání proteinových doplňků jsou bolesti hlavy, nechutenství, únava, otoky, křeče, problémy s trávením nebo alergická reakce. Pojďme se na tyto vedlejší účinky podívat trochu blíže.

Alergická reakce se může projevit zejména u lidí, kteří mají nesnášenlivost na laktózu a užívají protein, který ji obsahuje. Aby minimalizovali riziko, je doporučováno zvolit právě syrovátkový izolát, který ve většině případů laktózu neobsahuje. V každém případě při výběru proteinového doplňku čtěte vždy složení.

Na játra a ledviny by běžné dávky proteinových doplňků neměly mít zásadní vliv. Při nadužívání ale bílkoviny znamenají pro ledviny zátěž, zejména pokud k nim tělu nedodáváme dostatek tekutin. Mohlo by tak dojít k jejich poškození.

Zažívací problémy mohou být způsobeny některými syrovátkovými nebo sojovými izoláty. Od bolesti žaludku až po zácpu nebo naopak průjem. Opět v případě, že tyto doplňky užíváte v nadměrných dávkách a tělo si s jejich trávením nedokáže poradit.

Pokud vyberete proteinový doplněk ze sóji, mějte se více na pozoru. Sója může být zdrojem fytoestrogenů, tedy rostliných látek, které jsou podobné lidskému hormonu estrogenu. V malém množství nemusí mít konzumace fytoestrogenů vliv na naše zdraví, ve větších dávkách ale může zvyšovat riziko vzniku rakoviny.

Ztráta vápníků může být dalším vedlejším účinkem konzumace proteinových doplňků. Vědci zjistili, že čím větší dávky proteinu přijímáte, tím více vápníku tělo vyplavuje ven z těla. Kvůli pevnosti kostí a rovnováze minerálů v organizmu je proto důležité příjem vápníku adekvátně zvýšit.

Jaké máte zkušenosti s konzumací proteinových doplňků vy? Pište níže do komentářů.