Berete kreatin? Možná přijdete o vlasy

Co je kreatin?

Kreatin je populární doplněk pro budování svalové hmoty. Proč populární? Má dobré jméno a prokazatelné účinky. Ve spojení s pravidelným tréninkem a kvalitní stravou dokáže podpořit tvorbu svalů (tvořit = create, odtud kreatin).

Jako látka je kreatin tělu vlastní aminokyselina. Tvoří se v játrech, ledvinách a slinivce z argininu, metioninu a glycinu, tedy esenciálních aminokyselin v době růstu (právě i svalů). Kreatin je pak transportován do svalů, kde je využíván jako zdroj energie. Má tak přímý vliv na délku a kvalitu sportovního výkonu, a tedy podporuje i rychlejší růst svalové hmoty. A to díky tomu, že zvyšuje hladinu dihydrotestosteronu v těle. Kromě zyšování síly a objemu svalstva má také pozitivní vliv na snížení celkového množství špatného LDL cholesterolu a triglyceridů. Jelikož je tělu přirozený, plní za běžných podmínek funkci podpory správného fungování organismu - od zdravého krevního oběhu a srdečního svalstva, až po zachování neochabujících svalů.

Vedlejší účinky kreatinu

Četné studie prokázaly, že kromě jednoznačně pozitivních účinků pro naše tělo má kreatin i jeden poměrně zásadní vedlejší účinek. Zvyšuje hladinu dihydrotestosteronu v těle. Dihydrotestosteron je už podle názvu mužský hormon, který je zodpovědný za rozvoj primárních mužských pohlavních znaků. Způsobuje rozvoj muskulatury u chlapců během puberty, hrubnutí hlasu a růst vousů i mužného ochlupení.

Pro dospělé muže má ale vyšší hladina dihydrotestosteronu trochu jiné následky. Tento hormon se totiž snadno váže na vlasové folikuly Vytváří pak kolem vlasu olejovitou strukturu, která zamezí průniku vody, minerálů a živin dovnitř vlasu. Vlasový folikul tak strádá, protože přes zmíněnou strukturu proniká dovnitř jen minimum toho, co vlas potřebuje k zdravému růstu.

Kreatin je tedy doplněk na jednu stranu prospěšný pro růst svalové hmoty, na druhou stranu je možné, že právě kvůli němu přijdete o část vašeho vlasového porostu. I zde proto platí "všeho s mírou".


Tyto články vás také zaujaly: