Víte, jaké diety vám víc ublíží než prospějí?

Pokud se rozhodneme hubnout, měli bychom se začít stravovat zdravě, pravidelně, v malých porcích – a hlavně s rozumem. Rozhodně není dobré zhubnout v krátké době velké množství kilogramů. Ale přesně tato možnost mnoho lidí láká. Podívejme se tedy, které diety nás ohrožují.

Téměř hladovění

Některé diety jsou velmi drastické a naordinují nám omezení jídla na minimum, takže náš denní příjem se pohybuje často pod 3000 kJ. To se dá akceptovat v případě krátkodobého používání, ale rozhodně ne dlouhodobě, protože organismus je vyčerpaný, hrozí nám zkolabování a navíc když s dietou přestaneme, obvykle přijde velký jo-jo efekt, protože tělo se snaží získat zpět ztracené zásoby.

Vynechání tuků

Mnoho lidí si myslí, že tuky jsou škodlivé a tloustneme po nich, tak se je pokoušejí vynechat. Ale to je mýlka. Řada vitamínů, které potřebujeme k životu, je rozpustných jen v tucích, stejně tak potřebujeme esenciální mastné kyseliny. Při vynechávání tuků se navíc zhoršuje kvalita vlasů a nehtů. Takže platí, že tuky jsou v rozumné míře dobré a měli bychom jíst jen ty zdravější.

Jednostranná dieta

Ideální není ani dieta, při které jíme jen jeden druh potravin a nebo některé záměrně vynecháváme. Přímo život ohrožující jsou sacharidové diety, kdy člověk nejí nic s obsahem sacharidů, takže organismus nemůže fungovat, jak má. Ale i když jíme jen jeden typ jídla, pomáhá to pouze v krátkodobém hubnutí, z dlouhodobého hlediska organismus opět strádá.

U všech diet tedy platí – dá se to zkusit, ale s mírou. A musíte přemýšlet nad tím, jestli vám to přinese víc kladů nebo záporů. Ono je hezké rychle zhubnout, ale není to příliš efektivní.