Jak fungují energetické nápoje

Cukr nebo čokoláda

Nejstarším u nás známým prostředkem pro povzbuzení organismu je cukr. Naše tělo jej snadno tráví a při jeho rozkladu se uvolňuje velké množství okamžitě využitelné energie. Podobné účinky mají i plody kakaovníku. Tento způsob je však vhodný jen při vysoké fyzické zátěži. Například na výlet se nějaká ta sladkost nebo kousek čokolády vždycky vyplatí vzít s sebou. Stejný účel splní hodně slazené nápoje. Ke konci cesty můžou být dobrým stimulem, jak ještě chvíli vydržet a oddálit vyčerpání.

Kofein

Kávu zná snad každý. Jak bylo řečeno už na začátku, kávový rituál je pro mnoho lidí startem do každého dne. Jenže kolik je v obyčejné kávě kofeinu? To se různí, ale jen stěží by se ranní káva dala považovat za energetický nápoj. V mnohem vyšší míře obsahuje kofein řada energetických nápojů. Při pravidelné konzumaci se může stát drogou. Kofein stimuluje centrální nervovou soustavu a především srdce. Není tak vůbec vhodný pro lidi s vysokým tlakem nebo kardiaky. Jeho využívání je nejefektivnější při fyzické zátěži. Při dlouhodobém užívání může vést i k dehydrataci organismu.

Taurin

Řadí se mezi aminokyseliny i když k nim přímo nepatří. Taurin se tvoří ve žlučníku zvířat i lidí. Ale ne všech. Například kočky si tuto látku ve svém těle tvořit neumí. Mnohdy se proto přidává uměle do jejich výživy. Své jméno dostal taurin podle objevu, kdy byl prvně získán ze žluči býka. Býk-Taurus. Podobně taky na organismus působí. Člověk má po jeho požití pocit větší síly. Dosahuje s ním i lepších výsledků při učení. Při zvýšeném dávkování však může způsobovat poruchy soustředění i poruchy paměti.

Guarana

Posledním a nejméně známým je čistě přírodní produkt z jižní Ameriky. Získává se ze semen rostliny s názvem Paulinie nápojná. Tato látka pomáhá vydržet déle vzhůru i lépe se soustředit. V současnosti se využívá i jako doplněk stravy při léčbě depresí. Její účinky se projevují i při redukčních dietách. Guarana výrazně snižuje chuť k jídlu. V zemi jejího původu, v Brazílii ji dokonce používají jako afrodiziakum.