Zařiďte si bydlení v industriálním stylu

.

Odkud se vzal?

Původně vznikl tak trochu z nouze. V době hospodářské krize, kdy se zavíraly továrny, nebylo pro tyto specifické budovy žádné smysluplné využití. Dělo se tak především v zámoří. Ve spojených státech nebylo dané, co všechno musí splňovat prostory určené k bydlení. Našli se proto nadšenci, kteří v opuštěných budovách bez dalších příkras objevili kouzlo nepoznaného. Ačkoli by stačilo staré továrny dokončit na všední bydlení, nový styl si získal popularitu právě svým dojmem nedokončenosti.

Čím je charakteristický

Čisté betonové plochy, vysoké stropy, odhalené konstrukční prvky i strohé zařízení s nádechem patiny. To vše je ukázkou industriálního stylu. Ale tohle všechno ještě samo o sobě stylem není. Postupně začala přibývat vestavná patra a hlavně to, co dělá domov domovem. Ačkoli základy zůstaly, tak přece jen přibyla jakási měkkost a lehkost. Šedý beton doplnily barevné obrázky či vzpomínky. Na zemi přibyl sem tam kusový koberec nebo huňatá kožešina. Své uplatnění našly prvky bydlení, které doposud patřily spíš na zahradu. Ať už to jsou různé houpací sítě nebo závěsná křesla. Přece jen vysoké stropy a otevřený prostor má své možnosti.

Míšení stylů

Industriální bydlení se nehodí pro každého. Nehodí se dokonce ani kamkoli. Pokud někdo miluje výstavky předmětů ke kterým má svůj osobitý vztah, měl by se tomuto typu bydlení raději vyhnout. Ale doplnit svůj domov o pár vintage nebo retro kousků naopak nezaškodí.

Náš domov může být moderní. Může být krásný nebo kýčovitý. Ale především by se v něm měli cítit dobře ti, kdo tam bydlí. A každý interiér si zaslouží trochu té osobitosti. Kdyby jí nebylo, nebyl by dnes ani tento styl. A opuštěné tovární budovy by zůstaly navždy opuštěné. To by ovšem byla velká škoda.