Retro a vintage, podobné, ale rozdíly přece jsou

Retro vs vintage

 

Kdy se v historii láme ta pomyslná hranice, kde končí vintage a začíná retro? Názory na tohle se různí. Někteří uvádějí léta padesátá a jiní až osmdesátá. Kde je tedy skutečnost? Zjednodušeně řečeno- retro si většina lidí ještě pamatuje. nemusí nutně každý osobně, ale alespoň rodiče určitě. Mládež do těch nejbližších příbuzných s klidem zahrne i prarodiče. S dříve narozenými je to jiné. Babičky narozené na začátku minulého století si od svých rodičů už pamatují úplné vintage. K retro stylu se však během života většina z nich propracovala. Jen málokdo zůstal se svým bydlením v tak dávné historii.

 

Proč vintage uvolnilo místo retru

 

Vintage má v sobě vysoký podíl ruční práce. Dá se říct, že ručně je vyrobené téměř vše. S průmyslovou revolucí a zjednodušením výroby bylo čím dál snazší staré předměty nahrazovat novými. Už se nedědilo po několik generací, ale lidé si dopřávali ve své době věci moderní. Nebylo to jen o bydlení. Sériová výroba začala i v odívání a dalších odvětvích. Retro se pomalu začalo mísit s vintage stylem. Ne každý se vzdal vitrínek v nichž měl vystavené všechny hezké kousky, aby je každá návštěva mohla obdivovat. Ale způsob prezentace se pomalu a jistě měnil. Pomalu mizely třeba háčkované dečky, které se složitě udržovaly krásné a nahrazovaly je strojově pletené. Časem dokonce plastové. I poličky, které dřív krášlily ručně háčkované krajky měnily vzhled. S krajkami vyrobenými z papíru bylo mnohem snazší měnit vzhled domácnosti podle nálady i módy. A tak to bylo se vším.

 

Proč si každý pamatuje jiné retro

 

Časem se průmyslově vyráběné výrobky dostaly do většiny domácností. Vzhled domácností se víc zaměřil na funkčnost a jednoduchou údržbu. Už nikdo netrávil doma většinu dne. A služku na úklid neměl téměř nikdo. Lidé si pořizovali věci denní potřeby i dlouhodobé s tím, že až doslouží, prostě je nahradí. Že to nakonec dopadlo mnohdy jinak a používali je dlouhé roky je věc jiná. "Chtít" a "mít" jsou od sebe vzdálené pro každého různě.

 

Retro s vintage se můžou vzájemně příjemně doplňovat. Ani jeden styl nemá pevně dané hranice. Je dobře, že s průmyslovou revolucí ruční výroba v té "retro době" nikdy úplně nezanikla. Ale kdo dokáže něco krásného a zároveň užitečného vyrobit i dnes?